APC, Check Point, Cisco, Eset, Fujitsu, HPE, Juniper Networks, Kaspersky, Lenovo, NetApp, Nutanix, Sophos, Trend Micro i Veeam to mistrzowie kanału sprzedaży w grudniowym EMEA Channel Leadership Matrix 2021, opracowanym przez Canalys.

Co warte podkreślenia, 9 firm utrzymało swoją pozycję czempionów od 2020 r. Są to: APC, Check Point, Cisco, HPE, Juniper, Kaspersky, Lenovo i Trend Micro.

Canalys rocznie ocenia ponad 30 vendorów do Leadership Matrix.

Pozycja dostawcy wynika z opinii partnerów zebranych w Canalys Vendor Benchmark (recenzują producentów w 12 obszarach zarządzania kanałem) oraz z oceny przez analityków aktywności vendora w kanale sprzedaży i perspektyw w tym zakresie.

Noty dla vendorów pochodzą ze społeczności partnerskiej Canalys – Candefero, który liczy ponad 15 tys. członków.

„Status mistrza odzwierciedla nie tylko najwyższy poziom doskonałości w zarządzaniu kanałem sprzedaży, ale też poprawę w tym obszarze” – wyjaśnia Alastair Edwards, Chief Analyst w Canalys.

Za co partnerzy najbardziej cenią producentów

Zaangażowanie we współpracę z partnerami, zarządzanie klientami i ułatwienie im biznesu należą do najwyżej ocenianych wskaźników dla mistrzów – komentuje Alastair Edwards.

„Większość z nich zwiększyła udział sprzedaży pośredniej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co odzwierciedla wagę efektywnego partnerstwa. Najważniejsza jest elastyczność w dostosowywaniu się do regionalnych różnic i partnerskich modeli biznesowych. Inwestycje w szkolenia i rozwój partnerów mają kluczowe znaczenie dla wspólnego sukcesu” – zauważa ekspert Canalys.

O sukcesie decyduje kilka elementów

Zauważa, że trendy i zmieniające się oczekiwania klienta powodują zasadnicze zmiany w modelach dotarcia na rynek i relacjach partnerów i vendorów.

„Producenci muszą znaleźć równowagę pomiędzy wsparciem obecnych partnerów, a właściwą strategią dla nowych modeli partnerskich. Sukces producenta opiera się na kompleksowym połączeniu wsparcia, szkolenia, współpracy i wspólnym generowaniu sprzedaży i popytu” – twierdzi Alastair Edwards.