Ograniczenia podaży powodują coraz większą lukę w dostawach infrastruktury sieci bezprzewodowej. Czas realizacji zamówień na punkty dostępowe wydłużyl się w br. i trwa obecnie od 6 miesięcy do 1 roku – ustaliła Dell’Oro Group. To znacząca zmiana w porównaniu z dostawą w okresie „tygodni do miesięcy” – tyle przedsiębiorstwa czekały jeszcze pod koniec 2021 r.

Obliczenia Dell’Oro dotyczące producentów spoza Chin pokazują, że czekające na realizację zamówienia wzrosły u nich ponad dziesięciokrotnie w stosunku do normalnego poziomu, przekraczając wielkość ich rocznych przychodów.

Co gorsza, ograniczenia dostępności dotyczą nie tylko głównych układów Wi-Fi, ale także komponentów drugo- i trzeciorzędnych.

Ocenia się, że zaległości w zakresie sieci WLAN dla przedsiębiorstw zwiększą się do ponad 100 proc. przychodów w 2022 r. Wzrost dostaw jednostkowych nastąpi dopiero pod koniec 2023 r., a powrót do normalnego wzrostu wolumenów dopiero za dwa lata – uprzedza Dell’Oro.

Co zrobią producenci w czasach niedoborów

Ze względu na ograniczoną możliwość realizacji zamówień, producenci skoncentrują swoje dostawy na przełomie 2022 i 2023 r., głównie na ograniczaniu zaległości na Wi-Fi 6. Podaż takiego sprzętu będzie się poprawiać w trakcie 2023 r., mniej więcej w tym samym czasie, gdy Wi-Fi 7 pojawi się na rynku.

Nastał czas inwencji
„Przedsiębiorstwa dokładają wszelkich starań, aby pozyskać rozwiązania Wi-Fi. Np. przedłużają istniejące umowy wsparcia, używają starszego sprzętu, a nawet zmieniają przeznaczenie routerów konsumenckich. Integratorzy zalecają sposoby udostępnienia większej liczby aplikacji, wyciskając większą wartość z istniejącej infrastruktury sieciowej. Podsumowując, teraz jest czas, który cechuje inwencja” – komentuje Siân Morgan, dyrektor ds. badań bezprzewodowych sieci LAN.

Na razie będzie drożej, ale na horyzoncie widać erozję cen

Według prognozy wydatki na rynku sprzętu do sieci WLAN przekroczą 10 mld dol. w 2026 r. Jak na razie jednak sprzedaż jest obniżana przez rekordowe zaległości producentów.

Przewidywany wzrost rynku o 9 proc. w 2022 r. będzie napędzany głównie podwyżkami cen, przy ograniczonych wolumenach.

Wyższe ceny zwiększą przychody dostawców także w 2023 r., ale zakłada się, iż zaczną się spadki cen, które utrzymają się w 2024 r. i później.

Wi-Fi 7 na rynku w IV kw. 2023 r.

Przewiduje się, że pierwsze dostawy Wi-Fi 7 dla przedsiębiorstw w IV kw. 2023 r. spowolnią wdrażanie Wi-Fi 6E.

Zastosowanie WLAN zarządzanych w chmurze publicznej będzie się rozszerzać, tym niemniej znaczna część klientów będzie preferować chmurę prywatną i rozwiązania lokalne – uważa Dell’Oro Group.