Kolejne wydanie systemu do zarządzania bazą danych – SQL Server 2012 – pojawi się na rynku w połowie roku. Jak poinformował Rafael Białożyt, kerownik rozwiązań Microsoftu z firmy Senetic, dotychczasowe dziewięć edycji zostanie zastąpione trzema. W sprzedaży pozostaną wersje SQL Standard i Enterprise oraz nowy produkt – Business Intelligence. Z oferty znikną pakiety Workgroup i Small Business, a Datacenter zostanie scalony z Enterprise. – Pozostałe licencje są przeznaczone dla deweloperów lub są ofertami darmowymi o bardzo ograniczonej funkcjonalności – wyjaśnia Rafael Białożyt.

Inna ważna zmiana: dotychczasowe licencjonowanie na procesor zostanie zastąpione licencją na rdzeń. Druga opcja bazująca na ilości użytkowników lub urządzeń korzystających z serwera pozostanie bez zmian.

– Przejście na licencje per rdzeń umożliwi ujednolicenie zasad bez względu na środowisko – fizyczne, wirtualne, w chmurze – i dopasowanie oferty do mocy obliczeniowej komputera – wyjaśnia Karol Fedorowicz, specjalista oprogramowania Microsoftu w Senetiku.

Licencja na rdzeń będzie wyłączną dla systemu Enterprise, a także jedną z opcji wersji Standard. Pakiet Business Intelligence zostanie wprowadzony na rynek z licencjami na serwer oraz dostępowymi (CAL – Client Access License). 

– Według naszych informacji licencje na rdzeń będzie można kupić za jedną czwartą stawki na procesor, natomiast cena CAL wzrośnie o około 27 proc. –  mówi Rafael Białożyt.

Zdaniem Microsoftu nowe funkcje oprogramowania i zmiany w licencjonowaniu mają dopasować ofertę do oczekiwań użytkowników, m.in. do większej popularności systemów Business Intelligence, wirtualizacji i rozwiązań w chmurze.