Według Mirosława Chełmeckiego, dyrektora działu pamięci masowych w Veracompie, trudno określić wielkość rynku NAS w Polsce, bo żadna instytucja nie przeprowadziła badań.

Można jednak powiedzieć, że ten segment rynku rozwija się dość szybko – twierdzi. – Z roku na rok sprzedajemy coraz więcej sprzętu tego typu. O polepszającej się koniunkturze może świadczyć to, że rozwiązania NAS produkują nie tylko firmy znane od lat z rynku storage, ale też specjalizujące się w wytwarzaniu sprzętu sieciowego, np. D-Link i 3Com.

Pod tą wypowiedzią mogłoby się podpisać wielu producentów i dystrybutorów. Systemy NAS (Network Attached Storage) kupują nie tylko duże korporacje, ale i całkiem małe firmy. Skąd rosnąca popularność tego typu urządzeń? Jacek Browarski mówi, że użytkownicy NAS nie muszą tworzyć nowej sieci. Co więcej, zasoby przechowywane w pamięci masowej można przyporządkować logicznie różnym działom w firmach.

Zalet ci u nich dostatek

Mimo braku oficjalnych danych na temat wielkości rynku systemów NAS, producenci z pełnym optymizmem mówią o przyszłości tych rozwiązań. Marcin Wójcik, inżynier systemowy w D-Linku, zapewnia nawet, że zrewolucjonizują rynek sieciowy, podobnie jak kilka lat temu produkty Wi-Fi. Klientami firm resellerskich będą zarówno małe, jak i duże firmy. Przemysław Narewski, VAR Sales Representative w Netgearze, podkreśla, że MSP tylko pozornie różnią się od dużych firm. Faktycznie mają takie same potrzeby – współużytkowanie dokumentów, drukowanie czy też praca w grupach roboczych.

Zdaniem Daniela Żukowskiego, Net-working BU Managera w Konsorcjum FEN, wielu użytkowników indywidualnych przechowuje swoje dane (zdjęcia, filmy itd.) na dyskach komputerów lub na płytach. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale jego zdaniem danych zapisanych na tych nośnikach nie można łatwo usuwać, dystrybuować, dzielić się nimi z innymi.

A za pośrednictwem NAS dokonamy tego bez trudu – przekonuje Daniel Żukowski. – Właśnie dlatego systemy te podbiją rynek.

Przedstawiciel Konsorcjum FEN dodaje, że NAS są łatwo skalowalne, a za ich pośrednictwem można sprawnie zdalnie zarządzać danymi. Zwraca też uwagę na jeszcze jeden, niebagatelny atut rozwiązań:

Funkcjonują w sieci IP, dlatego można nimi zarządzać z dowolnego miejsca. Dane składowane za pomocą NAS-ów można udostępnić w Internecie, wykorzystując jako serwer ftp, WWW lub poczty.

Ważną częścią systemu NAS jest oprogramowanie. Daniel Żukowski mówi, że software NAS może dokonywać automatycznych backupów. Większość serwerów NAS zapewnia również szyfrowanie danych, dzięki czemu uniemożliwia dostęp do nich niepożądanym osobom.

Dla CRN Polska mówi Daniel Żukowski, Networking BU
Manager w Konsorcjum FEN.
KONIECZNOŚĆ I WYGODA

Serwer NAS dla firmy to niezbędne narzędzie bezpiecznego
składowania i współużytkowania danych.
Moim zdaniem nie należy już zadawać pytań o to, czy
warto inwestować w jego zakup, ale ile i w jak wydajną
maszynę. Jeśli natomiast chodzi o użytkowników
indywidualnych, NAS już wkrótce może być dla
nich urządzeniem tak samo niezbędnym jak komputer.

Nowoczesność
w domu i zagrodzie

Arthur Kilian, Sales Manager Tandberg Data Eastern Europe & Former Soviet Union, uważa, że NAS-y to bardzo funkcjonalne produkty, które łączą cechy kilku urządzeń, m.in. serwera do backupu, serwera danych, macierzy dyskowej i print serwera.

NAS łatwo dołączyć do sieci – zapewnia. – Każdy jej użytkownik może łatwo uzyskać dostęp do NAS-a. Storage zabezpiecza ciągłość pracy. Klient, który kupuje NAS, tak naprawdę kupuje kilka urządzeń. W małych firmach tego typu system ułatwia zarządzanie danymi
i kontami użytkowników. Sieć z NAS może być bezpieczniejsza niż sieć, do której podłączona jest tylko pamięć taśmowa bądź tylko dyski
.

Adam Dyszkowski, szef polskiego oddziału Avnetu, sądzi, że NAS-y stały się w ostatnich latach pełnowartościowymi systemami macierzowymi dla przedsiębiorstw.

Wygląda na to, że różnica między NAS a systemami Fiber Channel i SAN zaciera się coraz bardziej – mówi.

Dla CRN Polska mówi Adam Dyszkowski, szef
polskiego oddziału Avnetu.
KWESTIA OPROGRAMOWANIA

Wiele systemów NAS ma interfejsy FC i SAN, co
znacznie zwiększa możliwości wykorzystania tego
typu macierzy w złożonych strukturach przedsiębiorstw.
Nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Do
niedawna bardzo ceniono łatwe włączenie macierzy
NAS w infrastrukturę informatyczną przez istniejące
sieci LAN. Stanowiło to przeciwwagę dla drogich przełączników SAN.
Sytuacja trochę się zmieniła. Jest coraz więcej sieci Fiber Channel.
Poza tym odnoszę wrażenie, że teraz producenci skoncentrują się na
rozwoju oprogramowania zarządzającego macierzami. Rodzaj dysków,
interfejs, infrastruktura sieciowa mają coraz mniejsze znaczenie. Liczą
się funkcje, czyli oprogramowanie, oraz cena w przeliczeniu na terabajt
przestrzeni na dysku.

Dziś, jutro, pojutrze

Jacek Browarski, Channel Manager Hitachi Data Systems, utrzymuje, że z pewnością NAS-y będzie można z roku na rok coraz lepiej skalować. Będą też miały coraz większą pojemność.

Ze względu na to spełnią potrzeby przedsiębiorstw, które wraz ze wzrostem ilości przechowywanych danych będą poszukiwały coraz pojemniejszych systemów – mówi.

Przedstawiciel Hitachi Data Systems uważa też, że NAS-y z czasem będą coraz lepiej wyposażone w różne funkcje.

Użytkownik będzie mógł tworzyć kopie zapasowe, a także zarządzać pojemnością zasobów – twierdzi Jacek Browarski. – Na przykład będzie mógł stworzyć jeden dysk sieciowy o bardzo dużej pojemności, czyli powyżej 2 TB.

Bardzo ważnym trendem jest też wirtualizacja.

Mam na myśli tworzenie wirtualnych serwerów NAS, które mają jedną fizyczną głowicę – wyjaśnia Browarski. – W systemie będą jednak widoczne jako kilka niezależnych urządzeń.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zaawansowane pamięci NAS o dużej wydajności i wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Z tego rodzaju rozwiązań coraz chętniej korzystają przedsiębiorstwa, których biznes związany jest z pracą online – zapewnia przedstawiciel Hitachi Data Systems.

Dla CRN Polska mówi Michał Derdzikowski, dyrektor
sprzedaży polskiego oddziału D-Linka.
BARDZO WIELE FUNKCJI

Rośnie sprzedaż NAS-ów. Wśród kupujących te
systemy przeważają MSP. Coraz więcej jest też
użytkowników indywidualnych. Systemy pamięci
sieciowych służą dziś już nie tylko do archiwizowania
danych i współużytkowania plików w sieci lokalnej.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom NAS można
korzystać z funkcji, w które do niedawna wyposażone były tylko
urządzenia dla dużych korporacji. System pamięci sieciowej sprawdzi
się bowiem jako wydajny serwer ftp, biblioteka multimediów, z której
można odtwarzać pliki bezpośrednio na sprzęcie audio-wideo, a także
np. klient P2P, który zarządza pobieraniem plików z Internetu (bez
włączonego komputera). Właśnie ta wielofunkcyjność jest najciekawszą
cechą NAS-ów. Jeśli chodzi o pojemność, nawet najprostsze
systemy NAS mają kilka terabajtów, a cena takiego rozwiązania nie
przekracza kilkuset złotych.