Tomasz Sękulski, PC Serwis, Warszawa

W jaki sposób dystrybutorzy mają zamiar realizować roszczenia resellera wynikające z art. 12 ustawy o szczegółowych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego z 27 lipca 2002 r. (DzU 141, poz. 1176). Przypomnę treść:

Art. 12.

  1. W przypadku zaspokojenia roszczeń wynikających z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedawca może dochodzić odszkodowania od któregokolwiek z poprzednich sprzedawców, jeżeli wskutek jego działania lub zaniechania towar był niezgodny z umową sprzedaży konsumenckiej. Do odpowiedzialności odszkodowawczej stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o skutkach niewykonania zobowiązań.
  2. Roszczenie zwrotne przewidziane w ust. 1 przedawnia się z upływem sześciu miesięcy; staje się wymagalne z chwilą zaspokojenia kupującego, nie później jednak niż w dniu, w którym sprzedawca obowiązany był to uczynić.

Moja interpretacja jest następująca:

Kupuję np. dysk twardy Seagate Barracuda 40 GB od dystrybutora, który daje rok gwarancji. Sprzedaję go klientowi końcowemu. Mija półtora roku od momentu sprzedaży, kiedy dysk się psuje, klient reklamuje go na podstawie niezgodności z umową sprzedaży i żąda odzyskania danych. Ja nabywam dysk 80 GB, ponieważ nie ma już mniejszych, a stary wysyłam do firmy odzyskującej dane. Po zaspokojeniu roszczeń klienta zwracam się do dystrybutora, u którego kupiłem dysk, przedstawiając mu faktury za dysk oraz odzyskanie danych z żądaniem zwrotu kosztów. Oczywiście to tylko teoria, wątpię, czy którykolwiek dystrybutor na to się zgodzi, mimo że moje żądania są zgodne z prawem.

Chciałbym poznać stanowisko dystrybutorów w tej kwestii.

Odpowiada Patrycja Mazur, kierownik działu serwisu i RMA AB

Zgodnie z art. 12. ust. 1 poprzedni sprzedawca ponosi odpowiedzialność, jeżeli wskutek jego działania lub zaniechania towar był niezgodny z umową. Do ustalenia tej odpowiedzialności nie wystarczy zatem fakt, że towar był niezgodny z umową. Niezbędne jest postawienie sprzedawcy konkretnego zarzutu, że to on ową niezgodność spowodował. A takiego zarzutu w opisanym stanie faktycznym nie ma.

Odpowiada Grzegorz Bocianowski, dyrektor serwisu Actionu

Action, tak jak i inni 'poprzedni sprzedawcy’, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec resellera w trybie art. 12 cytowanej ustawy. Ale bezpośrednia realizacja tej odpowiedzialności wymaga (poza faktem nabycia wyrobu) wykazania przez sprzedawcę końcowego, że tzw. niezgodność towaru z umową wynikła z działania lub zaniechania poprzedniego sprzedawcy, wobec którego kieruje on roszczenia regresowe. Do ustalenia tych okoliczności mają zastosowanie przepisy k.c. o skutkach niewykonania zobowiązania. Zgodnie zaś z treścią art. 472 k.c., w związku z art. 471 k.c., jest zasadą, że dłużnik odpowiada za niezachowanie należytej staranności.

Odpowiedzialność określona w art. 12 cytowanej ustawy została zatem oparta na tzw. zasadzie winy i jest odmienna od wynikającej z przepisów o rękojmi czy gwarancji.

Odpowiada Dariusz Miszczak, dyrektor handlowy Californii Computer

California Computer jako sprzedawca podlega odpowiedzialności odszkodowawczej, wynikającej z ww. przepisu w każdym przypadku spełnienia przewidzianych w jego treści przesłanek oraz warunków określonych w kodeksie cywilnym, do którego wprost nawiązuje art. 12 ust. 1 powołanej ustawy.

Odnosząc powyższe do przedstawionej w pytaniu interpretacji art. 12 ustawy, stwierdzić należy, że treść tego przepisu nie uzasadnia przekonania, iż sam zakup towaru przez resellera stanowi podstawę roszczeń zwrotnych kierowanych przez niego do dystrybutora. Podkreślenia jednocześnie wymaga fakt, że usługi serwisowe wykonywane są przez Californię Computer również na podstawie przepisów dotyczących rękojmi za wady oraz gwarancji jakości.

Odpowiada Daniel Libera, dyrektor techniczny Pronoksu

Problem w opisanej sytuacji wynika z błędnej interpretacji sformułowania '…z niezgodności towaru konsumpcyjnego…’. Aktualne orzecznictwo, dotyczące 'niezgodności’, przyjmuje, że oznacza ona świadome lub nieświadome wprowadzenie konsumenta w błąd. W Pronox Technology każdy reseller w momencie zakupu otrzymuje kartę gwarancyjną określającą czas trwania gwarancji oraz sposób jej realizacji. Dlatego dochodzenie zwrotu kosztów za wymianę oraz odzyskiwanie danych z dysku według mnie będzie bezskuteczne.

Odpowiada Jarosław Dolata, prezes zarządu Emitera

Kupując towar w hurtowni, nabywca jako podmiot gospodarczy zawiera transakcję B2B. Sam, sprzedając ten towar konsumentowi, zawiera zupełnie inny rodzaj transakcji, co powinien uwzględnić w marży. Sprzedaż konsumencka regulowana jest innymi przepisami, z których wynikają inne zobowiązania.

Dysk Seagate, o którym mowa, może Pan kupić u nas z dwuletnią gwarancją i wtedy nie ponosi Pan ryzyka, że czas gwarancji jest krótszy niż okres, w którym klient ma prawo go zareklamować. Jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych z dysku, nasi prawnicy utrzymują, że nie było jeszcze takiej sytuacji, aby konsument reklamujący uszkodzony dysk odzyskiwał dane na koszt gwaranta. Obowiązkiem konsumenta jest przestrzeganie warunków eksploatacji sprzętu, co w przypadku dysku twardego oznacza konieczność sporządzania kopii bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie robi, sam naraża się na ryzyko utraty danych. Nie może więc żądać bezpłatnego odzyskania danych.

Odpowiada Andrzej Kopiński, kierownik serwisu Incomu

Incom realizuje roszczenia wynikające z obowiązującego w Polsce prawa. Należy natomiast prawidłowo zinterpretować zapis art.12 pkt 1 cytowanej ustawy, tzn. odpowiedzieć na pytanie, jakie działania lub ich zaniechanie ze strony dystrybutora mogą spowodować niezgodność towaru z umową. Gdybyśmy np. zapewnili w cenniku, w ofercie, w opisie, w ulotce, że przykładowy dysk Seagate Barracuda 40 GB posiada określone parametry, a w rzeczywistości nie miałby takich, byłaby to niezgodność towaru z umową. Dysk jest elementem elektronicznym i może zostać uszkodzony podczas normalnej eksploatacji. Takie zdarzenie nie jest wynikiem niezgodności towaru z umową. Zabezpieczenie danych należy do użytkownika i dystrybutor nie ponosi odpowiedzialności za zaniechanie tego działania. Reklamacja dysku następuje zatem na podstawie gwarancji, a nie niezgodności towaru z umową.

Maciej Banasik, Bansek, Łódź

Dlaczego serwis Asbisu, wymieniając komponent na nowy, daje kontynuację gwarancji? Przykład: wymiana dysku ST380011A o nr. seryjnym 3JV062KF na dysk ST380011A o nr. seryjnym 5JV3RNEJ. Na dokumencie o nr. 24001856 wydanym przez Asbis napisane jest, że dysk ten ma gwarancję do 11.05.2004 r., czyli jest to kontynuacja gwarancji na reklamowane urządzenie. Na stronie Seagate’a (support.seagate.com/warranty) jasno napisano, że dysk został wymieniony i ma gwarancję do 2 marca 2005 r. Co na to Asbis?

Odpowiada Rafał Lewandowski, kierownik serwisu Asbisu

Za wady sprzedawanych dysków twardych Asbis odpowiada na zasadach rękojmi, zgodnie z aktualnymi przepisami k.c. W przypadku wszystkich produktów (w tym fabrycznie nowych), wydawanych w ramach wymiany serwisowej w zamian za produkty kupione z przedstawionym w ofercie handlowej czasem obowiązywania rękojmi za wady, kontynuowany termin rękojmi przedłużony jest o czas przebywania podzespołu w naszym serwisie. Inaczej jest gdy udzielamy gwarancji jakości np. na wszystkie produkty Intela oraz napędy LiteOn. W momencie wymiany serwisowej na produkt o innym nr. seryjnym serwis udziela gwarancji jakości w takim samym terminie, jaki został udzielony w chwili sprzedaży rzeczy reklamowanej.

Wszystkie zasady reklamacji oraz warunki naprawy towarów kupionych w naszej firmie zamieszczone są na www.asbis.pl (część serwisowa).

W drugiej części pytania porusza Pan temat gwarancji producenta. W tym przypadku uprawnionym z tytułu udzielonej gwarancji jakości jest bezpośredni nabywca rzeczy, natomiast dysk kupiony został przez Państwa od Asbisu, na zasadach określonych w ofercie handlowej.

Grzegorz Gendźwiłł, Computer ADV, Sztum

Czy i w jakim zakresie zostały wyjaśnione zasady gwarancyjnego serwisu sprzętu stanowiącego spadek po JTT? Mam na myśli przede wszystkim BTC.

Odpowiada Magdalena Marciniszyn, szefowa polskiego oddziału BTC

Tymczasowo serwis produktów BTC, kupionych w JTT, przejęła firma NTT. Wszystkie uszkodzone wyroby BTC należy odsyłać do Serwisu Centralnego NTT, pod adres: Zakręt, ul. Trakt Brzeski 89, 05-077 Wesoła 4, tel. (22) 773-01-51, 52; faks (22) 773-01-61. Warunkiem naprawy gwarancyjnej jest dostarczenie z uszkodzonym towarem kopii faktury zakupu.