Związek Cyfrowa Polska przyznał doroczną nagrodę „Cyfrowego Orła”. Otrzymał ją wiceminister finansów Jan Sarnowski, za pracę na rzecz cyfryzacji polskiego systemu podatkowego i uszczelnianie VAT z korzyścią dla branży – uzasadnia organizacja.

Jak Sarnowski jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, pełnomocnikiem ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT, a także współtwórca i zastępca dyrektora programu GovTech Polska.

Za co nagrodzono ministra

Z uzasadnienia wynika, że wiceszef resortu finansów ma niemało dokonań ważnych dla firm IT (jak i przedsiębiorców innych sektorów).

„To w dowód uznania pracy na rzecz cyfryzacji mechanizmów podatkowych w sferze VAT. Doceniamy nadanie polityce podatkowej Polski nowoczesnego, coraz bardziej cyfrowego charakteru. Tegoroczny Cyfrowy Orzeł to także nagroda za pracę na rzecz poszerzania rynków zbytów i uczciwej działalności polskich przedsiębiorstw w sieci dzięki pakietowi VAT e-commerce” – argumentował prezes Związku Cyfrowa Polska, Michał Kanownik.

Jak dodaje, nagroda jest również symbolem wdzięczności za wsparcie branży cyfrowej i nowoczesnych technologii, szczególnie doświadczonej przez działalność przestępczą, poprzez koordynowanie uszczelniania VAT, a także ułatwianie biznesowi działalności i spełniania obowiązków fiskalnych poprzez budowę cyfrowych narzędzi.

Na pozytywne efekty uszczelnienia VAT dla branży wskazuje wrześniowy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kolejną kwestią wymagającą uregulowania jest uszczelnienie e-handlu.

Sarnowski o sukcesach ostatnich lat

„Gdy kilka lat temu razem z premierem Mateuszem Morawieckim i Justyną Orłowską zakładaliśmy GovTech, naszym celem było zbudowanie nowoczesnej, cyfrowej Polski. Chcieliśmy szeroko otworzyć drzwi do współpracy z administracją dla polskich przedsiębiorców, start-upów i innowatorów. Chcieliśmy Polski nowoczesnej, kraju rozwiniętego technologicznie i rozwiniętego cyfrowo. Chcieliśmy, aby polski biznes mógł nie tylko konkurować ale i wygrywać z firmami z całego świata. Dzisiaj mamy taki kraj” – utrzymuje Jan Sarnowski.

Jak twierdzi, Polska jest liderem wśród państw oferujących obywatelom nowoczesne usługi online. W tym roku 95 proc. Polaków rozliczyło swój PIT przez Internet, luka VAT zmalała z prawie 25 do 8 proc., dzięki zastosowaniu technologii informatycznych.

Nagrodę wręczono podczas konferencji CEE Digital Summit Warsaw 2021, w której udział brali przedstawiciele rządów krajów regionu, firmy IT, eksperci i reprezentanci organizacji partnerskich Związku Cyfrowa Polska zrzeszeni w ramach CEE Digital Coalition.

Dla kogo jest „Cyfrowy Orzeł”
„Cyfrowy Orzeł” trafia do przedstawicieli administracji publicznej, w ocenie związku branżowego szczególnie zasłużonych dla rozwoju cyfrowej gospodarki kraju. W tym roku Orła przyznano po raz piąty. Do tej pory nagrody otrzymali: premier Mateusz Morawiecki, Jadwiga Emilewicz (gdy była minister rozwoju), Marek Zagórski (gdy pełnił funkcję ministra cyfryzacji) oraz pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.