Wartość rynku sieci WLAN w II kw. 2022 r. przekroczyła 2 mld dol. – według Dell’Oro Group. Nadal jednak branżę nękają problemy z dostępnością z uwagi na niedostatek różnych komponentów. Gdy jest jeden element punktu dostępowego, potem pojawia się kolejny niedobór – zauważa analityk.

W związku z tym eksperci uprzedzają, że w ciągu najbliższych kilku kwartałów dostawy infrastruktury sieci bezprzewodowej będą nierówne.

Pomysły producentów, co robić

„Wszyscy producenci są zajęci znalezieniem rozwiązań: przeprojektowaniem produktów, skorzystaniem z usług brokerów lub ominięciem dystrybutorów komponentów” – twierdzi Siân Morgan, dyrektor ds. badań sieci WLAN w Dell’Oro Group.

Ponadto infrastruktura WLAN staje się coraz droższa dla firm. Rzadko zdarza się tyle kwartałów wzrostu cen – zauważają eksperci. To dlatego, że więcej trzeba płacić za urządzenia z wyższych półek (Wi-Fi 6E), a do tego producenci dążą do pokrycia rosnących kosztów.

„Patrząc w przyszłość, musimy zadać sobie pytanie, jak długo rynek wytrzyma te wyższe ceny” – zastanawia się dyrektor w Dell’Oro Group.

HPE i Juniper radzili sobie najlepiej

HPE Aruba i Juniper Mist przezwyciężyły ograniczenia podaży w II kw. br., przyczyniając się do ponad dwóch trzecich wzrostu dostaw na światowym rynku (poza Chinami).

Przedsiębiorstwa odnotowały 10-procentowy wzrost średnich cen r/r, co zwiększyło przychody producentów i pomogło im w pokryciu dodatkowych kosztów.

Dostawy Wi-Fi 6E przyspieszyły w II kw. br., ponieważ kolejne pół tuzina dostawców rozpoczęło dostarczanie produktów obsługujących nowe pasmo.

Przychody z punktów dostępowych zarządzanych w chmurze publicznej przewyższyły tempo wzrostu całego rynku. Ten segment jest nadal zdominowany przez Cisco , choć w II kw. Juniper zdobył duży udział.