Planowane redukcje obejmą przede wszystkim dział chmurowy vCloud Air, czyli biznes, w którym VMWare ma do czynienia z konkurencją Amazona i Microsoftu. Z firmą rozstaje się także dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny, Jonathan Chadwick. Nie podano przyczyn tej decyzji. 

W I poł br. koszty cięć mają wynieść 65 mln dol. VMware zamierza zainwestować oszczędności w perspektywiczne obszary. O możliwościach zwolnień nieoficjalnie informowano w ub. tygodniu, co wywołało poruszenie wśród pracowników korporacji, którzy w Internecie nie szczędzili słów krytyki pod adresem firmy. Początkowo mówiło się o likwidacji ok. 900 miejsc pracy.

Informacja o zmniejszeniu załogi VMware’a pojawiła się tuż po publikacji niezłych wyników finansowych za ubiegły rok. W IV kw. 2015 r. VMware wygenerował 1,87 mld dol. przychodów (o 10 proc. więcej niż rok wcześniej) i 373 mln dol. zysku netto (+14,4 proc.). To trochę lepszy rezultat niż oczekiwali analitycy. W całym 2015 r. VMware wypracowało 6,57 mld dol. przychodów (+9 proc.) i bez mała 1 mld dol. zysku netto – 997 mln dol. (+12,5 proc.).

VMware to spółka w 80 proc. należąca do EMC, które zostanie przejęte przez Della za 67 mld dol. Transakcja powinna zostać sfinalizowana do października br. Firmy czekają jeszcze na zgodę regulatorów rynku, m.in. w Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów nowej korporacji mają być oszczędności i zmniejszenie gigantycznego długu, zaciągniętego na sfinansowanie przejęcia (ok. 50 mld dol.). Zwolnienia są związane restrukturyzacją w ramach przygotowań do fuzji.