Popyt na SD-WAN nadal rósł w II kw. 2021 r., pomimo że już w 2020 r. rynek mocno poszedł w górę – wynika z danych Omdia.

Mianowicie sprzedaż w II kw. br. sięgnęła 844 mln dol., o ponad 30 proc. więcej niż w II kw. ub.r., co wskazuje na to, że pandemia nie ma znaczącego negatywnego wpływu na popyt na SD-WAN, a może nawet wzmocnić ten rynek.

Prognoza w górę

Omdia prognozuje teraz przychody z SD-WAN w wysokości 5,5 mld dol. w 2025 r., co oznacza wzrost o 100 mln dol. w stosunku do poprzedniej prognozy z czerwca br.

Dostawcy dostosowują strategie do pracy zdalnej

„Spodziewamy się, że 2021 r. będzie znakomitym rokiem dla SD-WAN” – uważa Dominika Koncewicz, starszy analityk ds. centrów danych i sieci definiowanych programowo w Omdia.

Do przyspieszenia wdrożeń według niej skłania potrzeba umożliwienia pracy zdalnej oraz zapewnienia stabilnego i bezpiecznego połączenia w ramach wirtualnej współpracy.

„Dostawcy SD-WAN aktualizują swoje strategie wejścia na rynek i portfolio produktów, lepiej dostosowując się do tego sposobu użycia. Mimo że technologia SD-WAN jest już dojrzała, nadal poszukują nowych sposobów radzenia sobie z problemami, przed którymi stoją działy IT, w tym oferowania niestandardowych rozwiązań” – twierdzi Dominika Koncewicz.

Nadchodzą analityka, sztuczna inteligencja i automatyzacja

Trend pracy z dowolnego miejsca stworzył również zapotrzebowanie na lepsze możliwości zarządzania, które zapewniają widoczność sieci oraz analizy. Dostawcy coraz częściej chcą się wyróżniać od konkurencji, dodając do swoich ofert funkcje automatyzacji analiz i sztucznej inteligencji.

Przewidywane jest szersze wykorzystanie AI i uczenia maszynowego w celu zwiększenia automatyzacji sieci i tym samym poprawy wydajności.

„Połączenie tego z funkcjami bezpieczeństwa i modelem dostarczania jako usługi wydaje się być zwycięską długoterminową strategią na rynku SD-WAN” – uważa Vlad Galabov, dyrektor ds. badań w chmurze i centrach danych w Omdii.

Rynek w drodze do konsolidacji

Drugi kwartał 2021 r. był mocny dla większości dostawców SD-WAN.

VMware nadal jest liderem rynku z 18-procentowym udziałem w przychodach, natomiast drugie miejsce zajęła Versa (17 proc.), wyprzedzając Cisco (15 proc.).

Versa odnotowała szczególnie dobre wyniki, zwiększając swoje przychody o 16 proc. kw./kw. i 93 proc. r/r. Według firmy pozytywny wpływ na biznes miały zabezpieczenia dodane do oferty SD-WAN. Pomogła jej także ściślejsza współpraca z producentami OEM, takimi jak Dell.

Trwa konsolidacja na rynku SD-WAN, czego przejawem jest przejęcie przez HPE Silver Peak. Ponadto w minionym kwartale Extreme Networks ogłosiło zamiar zakupu Ipanema.

Najwięksi dostawcy SD-WAN