Jeden zapis w nowym rozporządzeniu Komisji Europejskiej to cios w polski przemysł produkcji RTV – alarmuje Związek Cyfrowa Polska.

Nowa regulacja dotyczący ekoprojektowania wyświetlaczy elektronicznych. Spowoduje, że zatrzymany zostanie rozwój technologii 8K – ostrzega organizacja.

Będzie to miało fatalne skutki dla branży w kraju, bo Polska to jeden z najsilniejszych ośrodków produkcji odbiorników RTV w Europie.

Działa u nas pięć głównych zakładów produkcyjnych, liczni podwykonawcy oraz 30 tys. pracowników. Wartość polskiej produkcji RTV to 36 mld zł rocznie – podaje Cyfrowa Polska.

O co chodzi Brukseli

KE wyznaczyła limity zużycia energii dla wyświetlaczy 8K i MicroLED. „Są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów” – twierdzi prezes Cyfrowej Polski, Michał Kanownik.

Problemy z obecnymi zapisami wiążą się między innymi z faktem, że unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała – tłumaczy związek. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek UE pod koniec 2018 r., a MicroLED – w 2022 r.

Jak podkreśla Związek Cyfrowa Polska, unijne wymagania są niedostosowane do poziomu rozwoju technologii.

W 2023 r. telewizory 8K znikną z półek

Regulacje mają obowiązywać już od 1 marca 2023 r. To oznacza, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8K znikną ze sklepowych półek. Ale trzęsienie ziemi przeżyje cały rynek telewizorów – utrzymuje Cyfrowa Polska.

Trzeba będzie wycofać sprzęt 4K i HD

Branża szacuje, że wskutek nowych przepisów ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4K oraz 50 proc. HD – głównie najtańszych modeli, które zużywają dużo energii.

W ramach Digital Europe – europejskiej organizacji branży cyfrowej – liderzy rynku telewizorów przeprowadzili analizę 1281 modeli telewizorów wprowadzonych na rynek w linii produktowej z 2021 r., pod kątem spełniania wymagań ekoprojektu, wchodzących w życie 1 marca 2023 r.

Jak się okazuje, zero nowych urządzeń 8K i zaledwie 30 proc. o rozdzielczości większej niż HD spełnia nowe wymagania.

Apel o interwencję

Związek Cyfrowa Polska apeluje o interwencję w Brukseli do ministra rozwoju i technologii. Domaga się dostosowania limitów zużycia energii dla wyświetlaczy 8K i MicroLED do realiów rynkowych.