Monika Jakubiak 23 czerwca złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. COI kierowała od sierpnia 2016 r. Według Ministerstwa Cyfryzacji, któremu podlega ośrodek nadzorujący kluczowe projekty informatyczne w administracji publicznej, powody decyzji są osobiste.

Szefem Centralnego Ośrodka Informatyki został Marcin Suchar, który do tej pory był wicedyrektorem COI. Nowy dyrektor ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży IT w Polsce i Europie. Do COI przyszedł w maju br. Poprzednio był związany z PGE (2014 – 2017), gdzie ostatnio był szefem działu projektów IT. Wcześniej pracował m.in. dla PZU, grupy Ergo, TP S.A./Orange, ARiMR, UFG, Ministerstwa Sprawiedliwości, Nationale Nederlanden, Kiyv Star Telecom. Zarządzał pracą działów, departamentów, biur projektów w firmach integratorskich, telekomunikacyjnych, produkujących oprogramowanie oraz centrach usług wspólnych (SSC).

W Centralnym Ośrodku Informatyki będzie odpowiedzialny m.in. za przeprowadzenie drugiego etapu reorganizacji. Pierwszy etap realizowała Monika Jakubiak. Koordynowała przejęcie przez COI utrzymania systemu ePUAP, co – jak twierdzi resort cyfryzacji – pozwoliło zaoszczędzić ponad 8 mln zł.

Za jej kadencji wdrożono zmiany w Systemie Rejestrów Państwowych (SRP). Jak utrzymuje ministerstwo, wydajność rejestru wzrosła o 350 proc. Monika Jakubiak zarządzała ponadto pracami naprawczymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0. i uruchomiła pierwszą e-usługę tego projektu „Sprawdź punkty karne”. Dzięki jej działaniom uzyskano oszczędności na opłatach licencyjnych i infrastruktury – wylicza ministerstwo osiągnięcia odchodzącej szefowej.

W okresie jej urzędowania COI przeprowadził największy jak dotąd przetarg na specjalistów IT, warty 116 mln zł. Ma to umożliwić dalsze oszczędności na projektach informatycznych.

Warto odnotować, że jest to kolejna zmiana szefa COI w ciągu minionego 1,5 roku. Od czasu zdymisjonowania przez Annę Streżyńską na początku 2016 r. Nikodema Bończy – Tomaszewskiego, Marcin Suchar będzie czwartym szefem Centralnego Ośrodka Informatyki.