Prezes i CEO AMD, Lisa Su, weszła do rady dyrektorów Cisco. Spółka komunikuje o jej powołaniu w kontekście opracowania przełomowych technologii i nowego internetu dla ery 5G.

"Kierownicza pozycja w połączeniu z technologią i specjalistyczną wiedzą w zakresie półprzewodników będzie ogromnym atutem dla rady Cisco." – informuje korporacja. Rada dyrektorów w strukturze amerykańskich spółek gromadzi zarówno ludzi z zewnątrz, jak i osoby zarządzające z CEO na czele. Zajmuje się nadzorem nad działalnością firmy, podejmuje istotne dla spółki decyzje, jak akceptacja strategii, inwestycje, kwestie finansowe. Dyrektorzy wykonawczy działają z upoważnienia rady.

Nominacja wydaje się sygnałem zaufania Cisco do technologii serwerowych AMD. Zacieśnienie współpracy z sieciowym gigantem i nowe produkty na platformach AMD mogą znacząco wzmocnić konkurencyjną pozycję producenta wobec Intela.

Bez wątpienia o powołaniu zdecydowały również sukcesy Lisy Su w wyprowadzaniu AMD z dołka. W 2018 r. sprzedaż producenta wzrosła o 23 proc. wobec 2017 r., do 6,48 mld dol. Po okresie strat przyszedł zysk w wysokości 337 mln dol. Po 3 kwartałach 2019 r. zysk sięgnął już 238 mln dol.

Su jest związana z producentem czipów od 2012 r., a od 2014 r. kieruje firmą. Wcześniej pracowała m.in. 13 lat w IBM, gdzie była m.in. wiceprezesem centrum badań i rozwoju półprzewodników. We Freescale jako Chief Technology Officer zajmowała się m.in. B&R.