Ceny SSD dla przedsiębiorstw w IV kwartale br. ustabilizują się. Po dużym wzroście w III kw. br. (o 13 – 18 proc.), w nadchodzących ostatnich trzech miesiącach roku możliwe są co najwyżej 5-procentowe podwyżki – według TrendForce.

Z kolei klienckie SSD mogą potanieć o 3 – 8 proc., oddając wzrost cen z III kw. br.

Covid w Malezji nieźle namieszał

Jeśli zauważa TrendForce, wydłużył się czas realizacji zamówień na kontrolery IC dla dysków enterprise Intela, ponieważ główna baza wysyłki i testowania tego rodzaju czipów znajduje się w Malezji, gdzie obecnie szaleje Covid-19. Sytuacja raczej nie poprawi się w IV kw. br., dlatego dostawy dysków korporacyjnych Intela zmniejszą się w porównaniu z III kw. br.

Ponieważ udział Intela w rynku SSD dla przedsiębiorstw jest dość duży, przypuszcza się, że wpływ pandemii w Malezji na ceny tych nośników będzie znaczący.

Przewidywany wzrost cen o 0-5 proc. kw/kw w IV kw. br. będzie spowodowany głównie brakiem komponentów do korporacyjnych SSD, a nie większym popytem.

Brakuje układów scalonych do notebooków

Na rynku PC sytuacja jest bardziej złożona. Otóż po zniesieniu blokad i powrocie uczniów do szkół gwałtownie zaczęło spadać zapotrzebowanie na chromebooki. Spowolnił popyt na laptopy konsumenckie. Rośnie natomiast sprzedaż biznesowych modeli.

Niedobory układów scalonych (choć innych niż tych do pamięci) nadal zakłócają produkcję laptopów. Otóż lockdown w Malezji pogłębił braki PMIC (czipy do zarządzania energią).

Tym niemniej według TrendForce podaż stopniowo przewyższa popyt na SSD do PC. Dlatego producenci tych nośników przypuszczalnie będą skłonni tak ustalać ceny, aby zapobiec nadmiernym zapasom. Stąd prognoza spadku cen kontraktowych klienckich SSD w IV kw. br. o 3-8 proc. kw/kw.

Prognoza zmian cen SSD

III kw. 2021 r.IV kw. 2021 r.
SSD dla przedsiębiorstwWzrost o 13-18%Wzrost o 0-5%
Klienckie SSDWzrost o 3-8%Spadek o 3-8%
Źródło: TrendForce