Ceny kontraktowe dysków SSD dla przedsiębiorstw w III kw. 2021 r. wzrosną o 15 proc. wobec II kw. 2021 r.- zdaniem TrendForce. Będzie to drugi kwartał podwyżek z rzędu.

Jest kilka czynników przemawiających za takim scenariuszem. Otóż rosną zamówienia na SSD w segmencie centrów danych, ze względu na rosnący popyt na serwery ze strony przedsiębiorstw. Dzieje się to w czasie, gdy dostawcy pamięci NAND flash mają zapasy na ok. 4-5 tygodni i borykają się z niedoborem komponentów. Do większego popytu przyczyniło się również wprowadzenie nowej platformy serwerowej Intela.

Samsung podyktuje ceny

Łatwiej radzi sobie w tej sytuacji Samsung, który samodzielnie wytwarza sporo podzespołów do SSD. Dlatego koreański koncern, który jest największym światowym producentem tych nośników, będzie miał mocną pozycję w negocjacjach cenowych na dyski dla przedsiębiorstw w III kw. br.

Oczekuje się, że średnie ceny kontraktowe dysków SSD PCIe 4 TB i 8 TB wzrosną o 15 proc. kw./kw., co stanowi największą podwyżkę wśród wszystkich produktów NAND Flash w III kw. br.

Jednocześnia wzrasta pojemność dysków SSD, ponieważ dostawcy pamięci NAND Flash odnotowują coraz mniejszą podaż układów scalonych kontrolerów SSD.

Dyski klienckie podrożeją o kilka procent

Przypuszcza się natomiast, że ceny kontraktowe klienckich dysków SSD w III kw. 2021 r. wzrosną o ok. 3-8 proc., czyli mniej niż w II kw. 2021 r. Taki powinien być efekt zwiększania mocy produkcyjnych nośników opartych o 128L NAND flash.

Prognoza wzrostu cen kontraktowych dysków SSD (w ujęciu kwartał do kwartału)

Rodzaj nośnikaII kw. 2021 r.III kw. 2021 r.
SSD dla przedsiębiorstw0 – 5 %ok. 15 %
Klienckie SSD5 – 10 %3 – 8 %
Źródło: TrendForce