Comarch podpisał umowę na migrację domeny świadczeniowej KSI ZUS z mainframe do architektury x86. Oferta została wybrana w przetargu w ramach umowy ramowej na rozwój systemu KSI ZUS. Jej całkowita wartość wyniesie maksymalnie 38,1 mln zł brutto.

Kontrakty ramowe zawarto z kolei w sierpniu ub.r. w konsekwencji przetargu na "modyfikację i rozbudowę oprogramowania KSI ZUS", na które ZUS był gotów przeznaczyć aż 346,53 mln zł brutto.

Wybranymi wykonawcami do umów ramowych zostali Comarch (z ceną 1 CFP – Cosmic Function Point – 14 741,55 zł brutto) i Asseco (12 625,95 zł).

Powstaje KSI 2.0

Umowa wykonawcza z Comarchem z 3 czerwca br. składa się z dwóch etapów: opracowanie koncepcji nowej architektury domeny świadczeniowej KSI ZUS oraz jej późniejsza implementacja. 

W ramach I etapu, który potrwa 3 miesiące, zostanie wykonana koncepcja rozwiązania, projekt architektury systemu oraz infrastruktury sprzętowej i systemowej. 

Na II etapie nastąpi migracja domeny wraz z kodami źródłowymi. Comarch zajmie się również serwisem, obsługą gwarancyjną, wsparciem i szkoleniami. Czas realizacji II etapu ustalono na maksymalnie 12 miesięcy po odbiorze etapu I.

Tzw. KSI 2.0 to nowy system ZUS. Pierwszym etapem do jego budowy jest migracja domeny świadczeniowej KSI z platformy mainframe do architektury x86. Kolejnym ma być oddzielenie od niej drugiej podstawowej domeny – dochodowej. Zmiany mają zmniejszyć koszty funkcjonowania głównego systemu państwowej ubezpieczalni i zapewnić większą elastyczność w realizacji projektów. Interfejsy aplikacji początkowo mają pozostać niezmienione.

ZUS nie zamierza jednak całkowicie rezygnować z mainframe’ów IBM w systemie, lecz ograniczyć ich udział głównie ze względu na wysokie koszty utrzymania (w tym wynagrodzenia niezbyt licznych fachowców od tej technologii), a także mniejszą skalowalność. ZUS zamówił nowe mainframe'y w ub.r.