Software Mind z grupy Ailleron podpisała przedwstępną umowę nabycia 70 proc. udziałów w ValueLogic  – spółce działającej w modelu full-service software house w branży e-commerce.

Firma w 100 proc. nastawiona na zagranicznych klientów

Wrocławski ValueLogic zatrudnia ponad 80 inżynierów oprogramowania i ekspertów branżowych (w kilka lat zespół powiększył się z zaledwie 5 osób). Współpracuje z ponad 30 klientami, są wśród nich międzynarodowe marki.

Przychody osiąga w 100 proc. ze sprzedaży eksportowej w regionie DACH (przede wszystkim w Niemczech). ValueLogic ma biuro w Berlinie. W 2020 r. firma zwiększyła przychody o 40 proc.

Zmiana nawyków zakupowych klientów w ostatnim roku spowodowała dynamiczny rozwój branży e-commerce. Z tego też względu zależało nam, by do Software Mind dołączyła spółka ze specjalizacją w tym obszarze”  – komentuje przejęcie Grzegorz Młynarczyk, prezes Software Mind i wiceprezes Ailleron.

ValueLogic dostarcza szyte na miarę oprogramowanie budowane dla konkretnych klientów, rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, wykorzystując przy tym rozwiązania chmurowe.

Menedżerowie ValueLogic zostają

Najważniejsze warunki przejęcia uzgodniono w październiku ub.r. Nie ujawniono wartości transakcji (przekracza 10 proc. kapitałów własnych Ailleron SA).

Udziały zostaną wykupione od założycieli ValueLogic, którzy po przejęciu zachowają kontrolę nad działalnością operacyjną spółki (mają m.in. prawo do powoływania prezesa).

„Jestem przekonany, że razem kilkukrotnie zwiększymy skalę działania” – uważa Krzysztof Litwin, prezes ValueLogic.

W ocenie szefa Software Mind istotne jest doświadczenie menedżerów na rynku niemieckim. Jego zdaniem inwestycja pozwoli na pozyskanie nowych klientów i możliwość wejścia na rynek specjalistów IT z obszaru aglomeracji wrocławskiej i tym samym rozbudowy zespołu Software Mind w kolejnej lokalizacji w Polsce, poza Krakowem, Warszawą, Rzeszowem i Bielskiem-Białą.

Celem budowa globalnej grupy

Przejęcie to część strategii rozwoju Software Mind, jak i całej grupy. W końcu ub.r. poinformowano o inwestycji funduszu należącego do Enterprise Investors w Software Mind, wartej w sumie ponad 110 mln zł.

„Naszym długoterminowym celem jest budowa wraz z Enterprise Investors wiodącej, globalnej grupy na polskim rynku software house’ów i stworzenie lidera w wybranych specjalizacjach – sektorowych i technologicznych, zwiększając kilkukrotnie skalę działalności” – deklaruje Grzegorz Młynarczyk.

Ailleron za pośrednictwem podmiotów zależnych nawiązuje współpracę z innymi firmami z sektorów telco i application services, a szerzej – w ramach segmentu usług dla przedsiębiorstw.

Specjalizuje się w dostarczaniu produktów IT dla branży finansowej, telekomunikacyjnej i hotelarskiej oraz outsourcingu usług IT. Zatrudnia blisko 700 specjalistów i jak twierdzi ma ponad 300 mln klientów w 24 krajach. Spółka ma oddziały w Polsce, USA, Singapurze i Australii.  Główna siedziba mieści się w Krakowie.

W 2020 r. grupa Ailleron osiągnęła 156,2 mln zł przychodów i 9,4 mln zł zysku netto. Rok wcześniej zysk wyniósł 0,5 mln zł, przy przychodach 140,7 mln zł.