Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest coraz bliżej finału budowy autorskiego systemu transakcyjnego – WATS (Warsaw Automated Trading System).

Wartość projektu rok temu szacowano na 90 mln zł, w tym dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wynosi ponad 30 mln zł. W 2019 r. GPW podjęła decyzję o samodzielnej budowie WATS-a. Obecnie używany system transakcyjny UTP, którego dostawcą jest Euronext, został wdrożony w 2013 r.

Jak poinformowano, Equinix został wybrany na dostawcę centrum danych dla WATS-a. Główny system giełdowy i platforma GPW będą zlokalizowane w data center WA3 w Warszawie.

Przewiduje się, że testowy dostęp do rynku będzie gotowy w IV kw. 2023 r. a pełne przełączenie planowane jest na listopad 2024 r.

Komercjalizacja i konkurencja jednym z celów WATS-a

Platforma, którą wytwarzamy ma przede wszystkim służyć do zastąpienia kilkunastu systemów transakcyjnych na giełdzie. Równie ważnym dla GPW celem jest możliwość komercjalizacji platformy i stanowienia konkurencji oraz alternatywy dla mniejszych giełd, dla których rozwiązania dużych dostawców są zbyt drogie lub ich wdrożenie wymaga zbyt dużego zaangażowania środków” – mówił w ub.r. dyrektor działu eksploatacji systemów GPW, Piotr Stasiak.

Grupa kapitałowa GPW, która nawiasem mówiąc jest spółką giełdową notowaną na GPW, w I poł. 2023 r. odnotowała najlepsze półrocze w historii pod względem przychodów. Wyniosły 222,9 mln zł (+6,5 proc. r/r), a w samym II kw. 2023 r. 110,7 mln zł (+11,7 proc.). Zysk netto dla akcjonariuszy w II kw. 2023 r. to 45 mln zł (+18,2 proc. r/r), jednak spadł do 71,6 mln zł w I półroczu 2023 r. (-6 proc.).