Zbliża się masowa produkcja nowych platform serwerowych, takich jak Intel Sapphire Rapids i AMD Genoa. Jednak ostatnie raporty wskazują na problem ze zgodnością PMIC (Power Management Integrated Circuit) dla serwerowych modułów RDIMM DDR5 – twierdzi TrendForce. Dostawcy DRAM i PMIC pracują nad znalezieniem rozwiązania.

Skutki problemów

TrendForce uważa, że przyniesie to dwa skutki: po pierwsze, dostawcy DRAM będą tymczasowo nabywać więcej PMIC od MPS (Monolithic Power Systems), który dostarcza PMIC bez żadnych problemów.

Po drugie, w krótkim okresie wpłynie to na podaż, ponieważ obecna produkcja pamięci DRAM dla serwerów DDR5 nadal wykorzystuje starsze procesy.

Ile będą kosztować DDR5 i DDR4

Skutkiem będzie ograniczenie spadku cen serwerowych pamięci DRAM DDR5 w II kw. 2023 r. — z wcześniej szacowanych 15 – 20 proc. (wobec I kw. 2023 r.) do 13 – 18 proc.

Analitycy szacują, że ceny 32 GB DRAM DDR5 spadną do 80–90 dol. w kwietniu i maju br. Jest to jednak stawka nieco wyższa, niż średnia szacowana w poprzednim kwartale na 75 dol.

Natomiast ceny DDR4 mają spaść o 18-23 proc. II kw. 2023 r. (wobec I kw. 2023 r.), a DDR5 o 13-18 proc. Różnica cen między nimi powiększa się.

Sztuczna inteligencja zwiększy popyt i ograniczy spadki cen

Jednocześnie, jak zauważono, zapotrzebowanie na rozwiązania AI pomaga zwiększyć popyt na pamięci. Zakupy modułów o dużej pojemności 128 GB sprawiają, że ceny przestają spadać w kwietniu

Eksplozja popularności ChatBota zwiększyła popyt na dostawy serwerów AI.

TrendForce twierdzi, że moduły RDIMM o pojemności 128 GB wymagają obudowy typu Through-Silicon VIA (TSV), ponieważ monoblok DDR5 ma przeważnie 16 Gb. Jednak główni dostawcy nie mogą zwiększyć produkcji TSV w krótkim okresie, co prowadzi do dalszych podwyżek cen wydajnych modułów DDR5 w tym miesiącu. Kontrastuje to z obecnym trendem spadkowym cen DDR4 i innych pojemności DDR5.