Średnie ceny kontraktowe DRAM wzrosną w I kw. 2020 r. – uważa DRAMeXchange, dywizja Trendforce. Jeszcze w końcu ub.r. przewidywano niewielki spadek na początku 2020 r., ale według najnowszych analiz prognoza zmiany cen pamięci do komputerów, urządzeń mobilnych i specjalistycznych DRAM została zmienione z „nieznacznie w dół” na „podobny poziom lub nieznacznie w górę”.

Zgromadzić zapasy

Powodem korekty prognozy jest ograniczony wzrost podaży pamięci, którym towarzyszy wzrost zamówień, głównie w celu zwiększenia zapasów. Dotyczy to m.in. DRAM do komputerów. Dlatego ceny pamięci do PC nie spadną mimo tradycyjnie mniejszego zapotrzebowania na sprzęt w I kw. 2020 r. – wynika z oceny.

Producenci komputerów gromadzą zapasy DRAM, ze względu na stosunkowo niski wzrost produkcji pamięci w przeliczeniu na bity – w 2020 r. ma wynieść mniej niż +13 proc. wobec 2019 r. W związku z tym dostawcy sprzętu przygotowują się do podwyżki cen spowodowanej mniejszą podażą w najbliższej przyszłości.

W końcu grudnia doszło do przerwy w zasilaniu w fabryce pamięci Samsunga. Wprawdzie wpływ na ceny tego incydentu oceniono jako niewielki, ale był to kolejny powód, który skłonił producentów urządzeń do zgromadzenia zapasów. Są oni gotowi zaakceptować podobne jak w IV kw. ub.r. ceny DRAM lub nieznacznie wyższe – uważa DRAMeXchange. Tym samym można zapomnieć o spadkach.

Oczekuje się, że ceny serwerowego DRAM nieznacznie wzrosną w I kw. 2020 r., bo już od grudnia widać większy popyt na nie. To samo dotyczy graficznych DRAM.

Stawki za mobilne DRAM przypuszczalnie będą podobne jak w IV kw. 2019 r.

 

Prognoza średnich cen sprzedaży DRAM w I kw. 2020 r.


Rodzaj pamięci Prognozowany wzrost cen  
PC DRAM Raczej bez zmian  
Serwerowe DRAM 0-5%    
Mobilne DRAM Raczej bez zmian  
Graficzne DRAM 5-10%    
Specjalistyczne DRAM DDR3 i DDR4 0-5%    
W sumie Niewielki jednocyfrowy wzrost

 

Źródło: DRAMeXchange, dywizja Trendforce