Skarbówka i prokuratura wykryły oszustwa na VAT we wrocławskich spółkach handlujących elektroniką. Zatrzymano dwie osoby – pracowników dwóch firm. Prokurator przedstawił im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowego. Zostali aresztowani.

Jak twierdzą śledczy, narazili fiskusa na uszczuplenie należności podatkowych na kwotę prawie 20 mln zł.

Nadużycia wykryto wcześniej w innych firmach

Aresztowania to dalszy ciąg sprawy, którą zajmuje się wrocławska prokuratura regionalna i dolnośląski UCS.

Otóż, jak poinformowano, już wcześniej postępowania kontrolne przeprowadzone przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy w dwóch spółkach wykazały, że stosowały one jako podstawę opodatkowania VAT marżę dla towarów używanych pomimo, że sprzedawały w większości nowy sprzęt. Handlowały smartfonami, tabletami i inną elektroniką oraz akcesoriami. Zarzuty poprzednio przedstawiono 4 osobom.

Nowe aresztowania to efekt kolejnych działań śledczych, którzy stwierdzili podobny proceder w dwóch kolejnych spółkach.

Fiskus ostrzegał sprzedawców
W 2018 r. resort finansów wydał ostrzeżenie dla przedsiębiorców handlujących elektroniką, uprzedzając, że za stosowanie procedury VAT-marża w obrocie nowym sprzętem będą kary. Według skarbówki wykryto powszechną tego rodzaju praktykę przy sprzedaży smartfonów i tabletów. Ministerstwo ostrzegło wówczas, że fiskus monitoruje platformy aukcyjne wyłapując nadużycia. Według resortu procedurę VAT – marża wolno stosować jedynie przy sprzedaży używanych produktów, a i to pod pewnymi warunkami, np. sprzęt nie mógł zostać kupiony od podatników VAT albo dostawa była zwolniona z podatku od towarów i usług.