Aż 81 proc. menadżerów IT na świecie uważa, że wytwarzanie oprogramowania metodyką DevOps w sposób znaczący ogranicza czas potrzebny na stworzenie systemu IT lub aplikacji – wynika z badań firmy GitLab. DevOps (skrót od Development i Operations) zakłada ścisłą współpracę pomiędzy deweloperami i jednostkami zajmującymi się utrzymaniem już działającego systemu IT.

Ale tylko 22 proc. firm połączyło te zespoły – jak pokazuje badanie 2nd Watch przeprowadzone w USA –  co wskazuje na trudność w wykorzystaniu potencjału DevOps w przedsiębiorstwach.

Dodatkowo 38 proc. przebadanych organizacji zarządza swoją infrastrukturą IT w sposób manualny bez jakiejkolwiek automatyzacji w tym obszarze.

W badaniu GitLab respondenci przyznali, że najwięcej opóźnień w produkcji oprogramowania w ich organizacjach zdarza się na etapie testów (52 proc.), planowania (47 proc.), wdrożenia produkcyjnego (31 proc.) oraz weryfikacji kodu (30 proc.). To wskaźniki, że proces automatyzacji nie jest pełny.

Przebadani programiści i menadżerowie IT mają tego świadomość i sami wskazują, że proces wytwarzania oprogramowania w ich firmach to bardziej metodyka Agile (69 proc. wskazań) niż DevOps (23 proc).

Według GitLab 39 proc. programistów ma dostęp do środowiska testowego, które umożliwia im sprawdzenie wprowadzanych zmian na systemie tożsamym z produkcyjnym. Ponad połowa – 56 proc. – ma także pełny wgląd w działania podejmowane przez inne zespoły pracujące nad stworzeniem i eksploatacją systemu IT.

„Dostęp do odpowiednich narzędzi oraz kultura organizacji nastawiona na współpracę i komunikację pomiędzy różnymi zespołami pracującymi nad tym samym systemem IT, ale w różnych jego cyklach życia, to fundamenty metodyki DevOps. Jednocześnie jednak nie są to elementy wystarczające, bo ważna jest także automatyzacja we wszystkich obszarach produkcji oprogramowania oraz ścisła współpraca zespołów zajmujących się developmentem i eksploatacją systemu IT. A z tym jest już znacznie gorzej” – mówi Artur Witek, wiceprezes firmy konsultingowej Grape Up.

Zapewnia przy tym, że liczba zapytań o usługi doradcze związane z DevOps rośnie znacząco z roku na rok.