Tylko 1 proc. uczestników badania Forrester stwierdziło, że nie są zainteresowani implementacją metodyki DevOps przy tworzeniu oprogramowania. Określa ona zasady współpracy między deweloperami i osobami odpowiedzialnymi za eksploatację systemów IT.

Według analiz Allied Market Research wartość światowego rynku DevOps wynosiła w 2016 roku 2,9 mld dolarów. Do 2023 roku ma wzrosnąć do 9,4 mld. Tempo wzrostu szacowane jest na 18 proc. rok do roku.

Jak pokazuje raport firmy Puppet, ilość organizacji pracujących w dedykowanym dziale DevOps wzrosła w latach 2014-2017 z 16 do 27 proc. Połowa uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Logz.io stwierdziło, że rozpoczęło wdrażanie lub wdrożyło DevOps w swoim przedsiębiorstwie.

Do głównych zalet metodologii zaliczane jest m.in. szybsze dostarczanie rozwiązań na rynek oraz niższe koszty utrzymania infrastruktury. „DevOps pozwala wykorzystać synergię kompetencji takich jak zarządzanie infrastrukturą, jakością i bezpieczeństwem” – ocenia Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer w Linux Polska. Podkreśla przy tym, że wdrożenie DevOps w przedsiębiorstwach wymaga nie tylko wprowadzenia nowych technologii i narzędzi, lecz także zmian w organizacji pracy.