Przedsięwzięcie Intel zrealizował wraz z holdingiem Exor. Inteligentna fabryka stanęła w Weronie. Ma zademonstrować wszystkie korzyści, jakie może przynieść czwarta rewolucja przemysłowa.

W fabryce Intela wszystko odbywa się automatycznie, począwszy od procesów związanych z dokumentacją, aż po kontrolę terminowości dostaw. Każde zamówienie i wykonana praca aktualizuje się na bieżąco. Inteligentna fabryka ma zapewnioną prywatną technologię sieci 5G. W fabryce działa też laboratorium 5G. Zaprojektowano je w celu testowania, w jaki sposób producenci będą mogli budować prywatne sieci i integrować je z istniejącymi systemami. Laboratorium ponadto zbada zdolność 5G do poprawy komunikacji między personelem, ale także sprawdzi komunikację pomiędzy maszynami.

W obiekcie działają też drony, które wykorzystują technologie wizualne. Sprawdzają, czy pozostałe maszyny nie są nadmiernie zakurzone, zadrapane lub czy nie mają defektów, które mogą spowodować zatrzymanie produkcji. Technologia sama też zakwalifikuje wady – jeszcze przed wysłaniem odpowiedniej informacji personelowi technicznemu. Przyśpieszy to proces konserwacji, wydłuży czas pracy maszyn i zapobiegnie trwałym stratom.

Dobre prognozy dla inteligentnych fabryk

Badania przeprowadzone przez Fortune Business Insights prognozują, że do 2027 r. rynek inteligentnej produkcji osiągnie około 506 miliardów dolarów. To stanowi łączną roczną stopę wzrostu na poziomie 12,2 proc. Co się zmienia w praktyce?

Doskonale pokazał nam to czas pandemii. Dzięki rozwiązaniom Przemysłu 4.0 wiele linii produkcyjnych nie musiało zostać zatrzymanych mimo obostrzeń czy problemów zdrowotnych pracowników. Na przykład szkolenia przeprowadzano dzięki technologii VR – bez fizycznej obecności w firmie. Łańcuchy dostaw też już są coraz częściej oparte na sztucznej inteligencji, co zmniejsza bezpośredni udział w nich człowieka. Nie możemy też zapominać o stojących przed firmami wyzwaniach klimatycznych. To dzięki rozwiązaniom opartym m.in. na inteligentnych licznikach możemy optymalizować zużycie energii elektrycznej – mówi Zbigniew Czajkowski, Dyrektor Handlowy ds. Energetyki z NMG. Firma specjalizuje się we wdrożeniach Smart Metering dla polskiej energetyki. Tworzy też innowacyjne rozwiązania IT dla przedsiębiorstw przemysłowych.

Część inteligentnej fabryki oraz laboratorium 5G będzie otwarte dla przedstawicieli innych firm. Będą mogli zobaczyć, jak mogą przejść w kierunku cyfryzacji Przemysłu 4.0.