Jeden z największych graczy na rynku sprzedaży detalicznej podzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

Zarząd Eurotela rekomenduje przeznaczenie blisko 16,87 mln zł z zysku za 2021 r. na dywidendę (4,50 zł na akcję). Reszta, czyli bez mała 3,2 mln zł, zasili kapitał zapasowy spółki.

Tym samym dywidenda stanowi 84 proc. zysku za 2021 r. Proponowana data nabycia praw do dywidendy to 26 maja br., a datę wypłaty określono na 8 czerwca 2022 r.

Jak wyjaśnia zarząd, wypłata dywidendy jest możliwa dzięki osiągnieciu przez spółkę zysku, posiadaniu wolnych środków obrotowych oraz braku sprecyzowanych i większych inwestycji w najbliższym czasie.

Zysk w 2021 r. okazał się o 25 proc. wyższy niż w 2020 r. Przychody Eurotela wyniosły w ub.r. 406 mln zł wobec 363,8 mln zł w 2020 r. (+12 proc. r/r). Po raz pierwszy osiągnięto takie kwoty.

Sieć iDream, salony T-Mobile, Play…

Eurotel zajmuje się sprzedażą detaliczną, prowadząc ponad 250 salonów dla różnych dostawców, w tym sieci iDream (Apple Premium Reseller), salony T-Mobile, a poprzez spółkę zależną Viamind salony sieci Play.

Asortyment Apple’a najbardziej zadbał o zyski

Największy wpływ na poprawę wyniku w 2021 r. miał iDream, czyli asortyment Apple’a sprzedawany w sieci salonów stacjonarnych, internecie i w ofercie biznesowej – poinformował prezes Eurotela Krzysztof Stepokura. Jak zapewnia, wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby nie lockdowny w galeriach w ub.r. oraz braki w zaopatrzeniu spowodowane pandemią.

Mniejszą dynamikę wzrostu w ub.r. wykazały sieci T-Mobile oraz Canal+.

W kwietniu br. Eurotel sprzedał za 11,1 mln zł 46 proc. udziałów w spółce Soon Energy Poland, zajmującej instalacją paneli fotowoltaicznych.