Ceny pamięci nie ruszą w górę
Wzrostu nie będzie, ale zanosi na spadek mniejszy niż wcześniej przewidywano.

Przyczyną cięć jest 3 proc. spadek sprzedaży – do poziomu 22,73 mld dol. – w drugim kwartale finansowym, który zakończył się 31 lipca.
Ceny spot niektórych typów pamięci ostatnio wzrosły, co doprowadziło do spekulacji, że cała branża może zobaczyć zmianę w najbliższej przyszłości. Zdaniem Trendforce spadki utrzymają się, ale będą niższe od prognozowanych.
Zdaniem analityków ceny DRAM będą spadać, dopóki centra danych i firmy kupujące serwery nie wznowią zamówień. Stąd niedawne odbicie jest prawdopodobnie przejściowe.
Przewiduje się, że wskutek nadpodaży serwerowe DRAM potanieją o 10-15 proc. w III kw. br. oraz o kolejne 10-15 proc. w IV kw. br.
Większy niż poprzednio zakładano będzie popyt na konsumenckie DRAM. Oczekuje się, że spadek cen kwartał do kwartału w IV kw. 2020 zmniejszy się do 0-5 proc. Poprzednio przewidywano nawet 15-procentowy dołek. W III kw. stawki powinny być o ok. 10 proc. niższe wobec II kw. br.
Mniejszy dołek cenowy wynika m.in. z tego, że Huawei zwiększył zamówienia na komponenty, obawiając się kolejnych amerykańskich sankcji.
Na rynku NAND flash w najbliższej przyszłości raczej nie dojdzie do wzrostu cen, zwłaszcza że konkurencja na rynku zaostrzy się – uważa TrendForce.
Podobne aktualności
Pękła bariera 200 mln sprzedanych notebooków
Popyt nie odpuszcza. W 2021 r. rynek wchłonie jeszcze więcej notebooków niż w ub.r. - według prognozy.
Ceny SSD będą się obsuwać
Nadpodaż i ostra konkurencja producentów spowoduje, że w nowym roku będzie taniej - według prognozy.
Dwa scenariusze dla rynku serwerów
Transformacja cyfrowa i "nowa normalność" czasu pandemii mogą zwiększyć dostawy serwerów o prawie 7 proc. w 2021 r. Jednak nie wszyscy dostawcy na tym skorzystają.