Ceny spot niektórych typów pamięci ostatnio wzrosły, co doprowadziło do spekulacji, że cała branża może zobaczyć zmianę w najbliższej przyszłości. Zdaniem Trendforce spadki utrzymają się, ale będą niższe od prognozowanych.

Zdaniem analityków ceny DRAM będą spadać, dopóki centra danych i firmy kupujące serwery nie wznowią zamówień. Stąd niedawne odbicie jest prawdopodobnie przejściowe.

Przewiduje się, że wskutek nadpodaży serwerowe DRAM potanieją o 10-15 proc. w III kw. br. oraz o kolejne 10-15 proc. w IV kw. br.

Większy niż poprzednio zakładano będzie popyt na konsumenckie DRAM. Oczekuje się, że spadek cen kwartał do kwartału w IV kw. 2020 zmniejszy się do 0-5 proc. Poprzednio przewidywano nawet 15-procentowy dołek. W III kw. stawki powinny być o ok. 10 proc. niższe wobec II kw. br.

Mniejszy dołek cenowy wynika m.in. z tego, że Huawei zwiększył zamówienia na komponenty, obawiając się kolejnych amerykańskich sankcji.

Na rynku NAND flash w najbliższej przyszłości raczej nie dojdzie do wzrostu cen, zwłaszcza że konkurencja na rynku zaostrzy się – uważa TrendForce.