Apple zawiesił współpracę z Pegatronem w zakresie nowych biznesów. Tajwański koncern ODM należy do głównych producentów sprzętu dla Apple’a. Wytwarza iPhone’y.

Gigant z Cupertino powiedział „stop” swojemu wieloletniemu dostawcy z powodu naruszeń związanych z pracą studentów w zakładach Pegatrona. Mianowicie dochodzenie Apple’a, wszczęte po sygnałach o nadużyciach, wykazało, że studenci pracowali w Pegatronie w nocy i po godzinach. Ponadto musieli zajmować się rzeczami, które nie były zgodne z ich rolą w zakładzie.

Według amerykańskiego koncernu naruszono w ten sposób kodeks dotyczący zasad pracy u poddostawców Apple’a. Co więcej, stwierdzono, że w Pegatronie próbowano zamieść sprawę pod dywan i fałszowano dokumentację dotyczącą zatrudniania ludzi wbrew regułom.

Amerykański producent zdecydował więc o zawieszeniu współpracy w „nowych biznesach” z tajwańskim koncernem ODM. Normalnie realizowane są jednak aktualne zamówienia, w tym na nowe iPhone’y 12 (Pegatron składa przypuszczalnie model mini).

iPhone’y może składać inna firma w 2021 r.

Do nieprawidłowości doszło w fabrykach Pegatrona w Chinach. Firma ODM zapewniła, że wstrzymała pracę studentów. Osoba odpowiedzialna za ich zatrudnianie straciła posadę. Zapowiedziano kompensaty i wsparcie dla osób, które padły ofiarą naruszeń.

Pegatron prawdopodobnie jednak odpokutuje przewinienia. Bloomberg przypuszcza, że z powodu afery w przyszłym roku część zamówień na iPhone’y dostanie Luxshare, chiński producent ODM.

Apple zareagowało zdecydowanie po problemach wizerunkowych poprzednich lat. Przed dekadą doszło np. do samobójstw pracowników głównego producenta sprzętu Apple’a, Foxconna. Pojawiły się zarzuty związane z ciężkimi warunkami pracy. Amerykański koncern zaczął wówczas dokładniej sprawdzać pod tym względem poddostawców.