Quallcomm jest głównym dostawcą Apple'a i Samsunga w zakresie mikroprocesorów “modemowych” zapewniających łączność smartfonów z sieciami WiFi. Ci dwaj producenci w ostatnim roku fiskalnym wygenerowali łącznie 40 proc. dochodu Qualcomma, który wyniósł 23,5 miliarda dolarów.

Apple oskarża Quallcomma o przeszacowanie mikroprocesorów i odmowę realizacji rabatów opiewających na ok. 1 mld dol. W pozwie wskazano, że Quallcomm wycofał rabaty ze względu na rozmowy jakie Apple prowadził z południowokoreańską komisją antymonopolową. W dodatku Quallcomm w zamian za realizację swoich zobowiązań próbował wymusić na Apple’u, by ten dostarczył koreańskiej komisji fałszywe informacje. Apple utrzymuje też, że Quallcomm naciska na sieci sprzedaży, by nie sprzedawały urządzeń Apple’a wyprodukowanych na bazie podzespołów Intela (do premiery iPhone’a 7 Quallcomm był wyłącznym dostawcą procesorów dla Apple'a, później ok. połowy pochodziło od Intela).

Quallcomm w odpowiedzi stwierdził, że oskarżenia Apple'a są bezpodstawne, i że to samo Apple usiłuje wpływać na organy regulujące rynek w różnych miejscach na świecie, by ograniczyć działalność Qualcomma. Twierdzi też, że podczas procesu będzie mógł obnażyć te praktyki Apple’a.

Źródło: Reuters