Kolejny iPhone ma 4-calowy wyświetlacz (poprzednio w rozmiarze 3,5 cala) Retina o rozdzielczości 1136 x 640 pikseli i jasności 500 cd/m kw. Producent zapewnia, że znacznie poprawiono nasycenie kolorów w porównaniu z wersją 4S. Mimo większego ekranu nowy model jest o jedną piątą lżejszy od poprzednika (waży 112 g) i cieńszy (ma 7,6 mm grubości). Według Apple’a obecnie nie ma na rynku smartfona, który waży mniej przy takich gabarytach. Zainstalowany w urządzeniu procesor A6 zdaniem producenta wyróżnia się dwukrotnie większą wydajnością niż A5 przy niższym zużyciu prądu.

Telefon z tyłu obudowy ma 8-megapikselową kamerę, a z przodu – o rozdzielczości 1,2 Mpix. Trzy mikrofony powinny zapewnić lepszą jakość dźwięku podczas rozmowy. Sprzęt umożliwia połączenia m.in. w standardach UMTS, HSPA+, DC-HSDPA, a także LTE, ale ta ostatnia opcja prawdopodobnie nie będzie dostępna w Polsce. Jest natomiast moduł Wi-Fi.

Według producenta iPhone 5 działa na baterii przez 8 godzin przy połączeniu z Internetem w 3G, a 10 godz. – z Wi-Fi. W sieci 2G bez doładowania można rozmawiać przez 14 godzin.

Nowy model 28 września wejdzie na polski rynek. Cena urządzenia rekomendowana przez producenta (przy podpisaniu 2-letniej umowy z operatorem sieci komórkowej): iPhone 5 z 16 GB pamięci – 199 dol., 32 GB – 299 dol., 64 GB – 399 dol.