Konsorcjum funduszy Cinven, Permira i Mid Europa podpisało umowę zakupu 100 proc. udziałów w grupie Allegro, w tym w Allegro.pl i Ceneo.pl, za 3,253 mld dol. Transakcja musi zostać zatwierdzona przez regulatorów rynku. Do czasu ostatecznego przejęcia, Allegro będzie działać tak jak dotychczas. Udziały sprzedaje południowoafrykańska korporacja Naspers, która kupiła Allegro w 2007 r. za ok. 1,5 mld dol. Strony nie podały terminu spodziewanej finalizacji transakcji.

"Nasza decyzja o sprzedaży Allegro jest zgodna z naszą strategią, by realizować wartość dla naszych akcjonariuszy" – skomentował Bob van Dijk, CEO Naspersa. Według niego zdolność dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia rynkowego zapewniło Allegro sukces.

"Allegro to wielki biznes. Jest zdecydowanym liderem rynku, bardzo dobrze pozycjonowanym, aby korzystać ze strukturalnych czynników rozwoju rynku e-commerce. Posiada sprawną platformę technologiczną i dobrą reputację wśród użytkowników" – ocenia David Barker, partner w Cinvenie.

Richard Sanders, partner w Permira, powiedział: "W Allegro odkryliśmy prawdziwy klejnot. Firma ma wspaniałą platformę technologiczną. Wspólnie z zespołem zarządzającym będziemy ją rozwijać. Wierzymy, że Allegro jest idealnym miejscem, by korzystać na kolejnej fali wzrostu w handlu online i mobilnych."

"Uważamy, że polski sektor e-commerce i sprzedaży detalicznej ma duże możliwości wzrostu organicznego." – twierdzi Paweł Padusiński, partner w Mid Europa.

Według Naspersa Allegro ma ponad 20 mln użytkowników. Sprzedaje ponad 850 tys. przedmiotów dziennie. Zatrudnia 1275 pracowników. Ceneo.pl jest natomiast najpopularniejszą porównywarką internetową.

Cinven to fundusz założony w 1977 r., który inwestuje w korporacje w Europie i USA, a także na rynkach wschodzących. W 2014 r. zarządzał aktywami o wartości 11,5 mld euro. Minimalna wartość inwestycji to 100 mln euro.

Permira jest europejską firmą, założoną w 1985 r. Dwa lata temu zarządzał aktywami o wartości ok. 30 mld euro.

Mid Europa inwestuje w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. Prawie wszyscy członkowie zespołu pochodzą z krajów regionu. Działa od 1999 r. Ma biuro m.in. w Warszawie. Zarządza funduszami o wartości ok. 4.3 mld euro.  

Informacje o możliwości sprzedaży największej grupy e-commerce w Polsce pojawiały się od początku br. Wśród zainteresowanych zakupem wymieniano kilka innych funduszy inwestycyjnych, jak również Ebay, Alibabę i właścicieli serwisów Onet.pl i WP.pl.