Akcja ABW – aresztowania w związku z wyłudzeniem VAT-u na elektronice
Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała VAT w handlu sprzętem elektronicznym. Zdaniem agencji w obrocie podejrzanym towarem uczestniczyły także duże podmioty, działające na polskim rynku.
Według ABW za wyłudzeniami stoi międzynarodowa grupa przestępcza. Straty Skarbu Państwa oceniono na prawie 100 mln zł. Zatrzymani to kolejne osoby objęte zarzutami w śledztwie prowadzonym przez olsztyńską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Sąd zdecydował o ich aresztowaniu na 3 miesiące.
Jak podaje ABW, wykryta grupa zorganizowała obrót elektroniką użytkową, głównie telefonami komórkowymi i tabletami. Uruchomiono „karuzelę” – podejrzani dokonywali transakcji pomiędzy wieloma podmiotami, które swoje siedziby mają w Polsce, krajach UE oraz poza Europą. Wykorzystano do wyłudzeń przepisy dotyczące rozliczeń podatku w ramach przewozu towaru wewnątrz UE oraz eksportu. Prowadząc kontrolowany obrót towarem oraz tworząc towarzyszący mu system przepływu dokumentów i środków finansowych uzyskiwała nienależny zwrot VAT-u.
Jak ustalili śledczy, towar w Polsce po przejściu przez spółki „słupy”, przeważnie zarejestrowane na obcokrajowca, trafiał do tzw. buforów, tj. spółek mających zalegalizować ich przepływ. W dalszej kolejności przekazywany był do dużych podmiotów gospodarczych działających w branży elektronicznej na polskim rynku. Następnie ich przedstawiciele sprzedawali go firmom działającym m.in. w Dubaju lub Hong Kongu.
W całej sprawie 9 osobom postawiono zarzuty, w tym m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Grozi za to do lat 15 pozbawienia wolności.
W ocenie ABW sprawa ma charakter rozwojowy oraz wielowątkowy. Prowadzona jest przy współpracy z organami kontroli skarbowej, w tym z Urzędem Kontroli Skarbowej w Olsztynie, specjalizującym się w tropieniu wyłudzeń VAT-u w branży elektronicznej.
Podobne aktualności
Zmiany dla przedsiębiorców w 2025 roku
Wraz z początkiem roku wchodzą zmiany w przepisach, które mogą rzutować na płynność finansową firm.
Fikcyjne faktury na ponad miliard złotych
Zamieszanych jest 1 tys. firm. Są też puste faktury na usługi IT.
ABW przyznała integratorowi poświadczenia bezpieczeństwa
Będzie mógł realizować projekty m.in. dla sektora rządowego i wojska.