Według ABW za wyłudzeniami stoi międzynarodowa grupa przestępcza. Straty Skarbu Państwa oceniono na prawie 100 mln zł. Zatrzymani to kolejne osoby objęte zarzutami w śledztwie prowadzonym przez olsztyńską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Sąd zdecydował o ich aresztowaniu na 3 miesiące.

Jak podaje ABW, wykryta grupa zorganizowała obrót elektroniką użytkową, głównie telefonami komórkowymi i tabletami. Uruchomiono „karuzelę” – podejrzani dokonywali transakcji pomiędzy wieloma podmiotami, które swoje siedziby mają w Polsce,  krajach UE oraz poza Europą. Wykorzystano do wyłudzeń przepisy dotyczące rozliczeń podatku w ramach przewozu towaru wewnątrz UE oraz eksportu. Prowadząc kontrolowany obrót towarem oraz tworząc towarzyszący mu system przepływu dokumentów i środków finansowych uzyskiwała nienależny zwrot VAT-u.

Jak ustalili śledczy, towar w Polsce po przejściu przez spółki „słupy”, przeważnie zarejestrowane na obcokrajowca, trafiał do tzw. buforów, tj. spółek mających zalegalizować ich przepływ. W dalszej kolejności przekazywany był do dużych podmiotów gospodarczych działających w branży elektronicznej na polskim rynku. Następnie ich przedstawiciele sprzedawali go firmom działającym m.in. w Dubaju lub Hong Kongu.

W całej sprawie 9 osobom postawiono zarzuty, w tym m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Grozi za to do lat 15 pozbawienia wolności.

W ocenie ABW sprawa ma charakter rozwojowy oraz wielowątkowy. Prowadzona jest przy współpracy z organami kontroli skarbowej, w tym z Urzędem Kontroli Skarbowej w Olsztynie, specjalizującym się w tropieniu wyłudzeń VAT-u w branży elektronicznej.