Accenture pożegna 19 tys. pracowników w ciągu najbliższego 1,5 roku. To jedna z największych redukcji zatrudnienia w historii korporacji specjalizującej się w usługach IT i konsultingu (obejmie ok. 2,5 proc. globalnej załogi). Koszt tej operacji wyniesie ok. 1,2 mld dol. w roku 2023 i 2024. Blisko połowa planowanych zwolnień nastąpi jeszcze w tym roku finansowym (2023 – zakończy się w sierpniu br.).

Decyzje wyjaśniono niepewnym otoczeniem gospodarczym i politycznym, które wywarło wpływ na aktywność klientów. Accenture wskazuje też na silnie konkurencyjny rynek.

Firma informuje o inicjatywach w celu usprawnienia działalności i przekształcenia funkcji nie związanych z rozliczeniami w celu obniżenia kosztów. Więcej niż połowa zwolnień dotyczy tych ról. Firma deklaruje jednak, że nadal zatrudnia, zwłaszcza w celu wspierania strategicznych priorytetów wzrostu.

Warto zauważyć, że Accenture zatrudniło tysiące osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy i przejęło ok. 20 firm. Liczebność zespołów wzrosła z 699 tys. na koniec lutego 2022 r. do 738 tys. rok później.

Obniżono prognozę rocznego wzrostu przychodów (z 8 – 11 proc. r/r do 8 – 10 proc. r/r) oraz zysku (do 10,84 – 11,05 dol. na akcję z 11,2 – 11,53 dol.).

Rośnie biznes usług zarządzanych

Międzynarodowa korporacja z siedzibą w Dublinie w Irlandii w swoim II kw. finansowym, zakończonym w lutym br., przekroczyła oczekiwania analityków – osiągnęła sprzedaż w wysokości 15,8 mld dol., co stanowi 5-procentowy wzrost rok do roku. Było to spowodowane 12-procentowym wzrostem sprzedaży usług zarządzanych, który pomógł zrekompensować 1-procentowy spadek przychodów z usług konsultingowych. Nowe rezerwacje w tym kwartale osiągnęły rekordową kwotę 22,1 mld dol. Zysk netto zmniejszył się z 1,64 mld dol. do 1,53 mld dol.