Związek branży elektronicznej popiera przyjęty we wtorek (19 września) przez rząd projekt nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzający mechanizm podzielonej płatności (split payment). Polega on na tym, że kwota płatności będzie automatycznie dzielona na kwotę netto, która trafi na podstawowe kontro sprzedającego, oraz kwotę VAT, która wpłynie na osobne subkonto. Z tego rachunku przedsiębiorca będzie mógł regulować tylko należności VAT.

Jak działa zasada podzielonej płatności, piszemy tutaj.

Nowa regulacja zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Ma być dobrowolna. Zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michała Kanownika split payment jest optymalnym rozwiązaniem, które pomoże wyeliminować z rynku oszustów podatkowych. Dlatego związek będzie domagał się, by w branży elektronicznej podzielona płatność była obowiązkowa.

„Wystąpimy z takim wnioskiem do Ministerstwa Finansów”– zapowiada szef organizacji zrzeszającej dużych dystrybutorów i producentów elektroniki. Wskazuje na szereg korzyści dla przedsiębiorców ze stosowania nowej metody rozliczeń.

„Firmy, zwłaszcza w naszej branży, która przez lata była wykorzystywana przez oszustów, będą w końcu mogły bezpiecznie funkcjonować. Split payment będzie ważnym elementem weryfikującym kontrahentów. Stosujące go firmy nie będą narażały się na ryzyko zawarcia transakcji z oszustem podatkowym” – twierdzi szef ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Uważa, że split payment okaże się bardziej skuteczny w zwalczaniu oszustów niż tzw. odwrócony VAT.

„Odwrócone obciążenie VAT, które dziś jest głównym mechanizmem przeciwdziałającym karuzelom podatkowym, choć okazało się skuteczne, jest tylko doraźne. Rozwiązanie to pomogło ograniczyć działania oszustów, ale jedynie punktowo, w obrocie produktami, które zostały nim objęte. Split payment pomoże rozwiązać ten problem kompleksowo” – przekonuje Michał Kanownik.

Utrzymuje, że w interesie państwa i biznesu jest to, aby to rozwiązanie było stosowane przez jak największą liczbę firm w Polsce. Dlatego ZIPSEE „Cyfrowa Polska” pozytywnie ocenia instrumenty motywujące do przechodzenia na podzieloną płatność, które chce wprowadzić rząd. Np. ten, kto zdecyduje się na split payment, zostanie wyłączony z tzw. odpowiedzialności solidarnej w sytuacji, gdy np. sprzedawca mimo opłaconej faktury nie odprowadzi podatku fiskusowi. Szybciej odzyska też nadwyżkę VAT – w 25 dni zamiast 60.