Dostawy punktów dostępowych Wi-Fi i WLAN osiągną 7 proc. średniego wzrostu rocznie w latach 2022-2028 – prognozuje ABI Research. Oznacza to, że za 5 lat rynek wchłonie o 50 proc. więcej urządzeń niż obecnie.

Jak wyjaśniają anlitycy, rynek infrastruktury WLAN przechodzi okres szybkich innowacji, takich jak wprowadzenie Wi-Fi 7, wykorzystanie pasma 6 GHz, pojawienie się nowych platform, takich jak OpenWiFi i konwergencja z 5G.

Wprawdzie w 2023 r. trudności gospodarcze będą miały wpływ na dostawy, jednak branżę czeka solidny wzrost dzięki nowym rozwiązaniom i rosnącemu znaczeniu szybkich, pojemnych i niezawodnych bezprzewodowych sieci w domach i firmach.

Co istotne, w roku 2024 przewidywane jest solidne odbicie.

W 2023 r. całkowita liczba dostaw Wi-Fi i WLAN AP zasadniczo utrzyma się na poziomie z ub.r., z tym że firmy mimo niepewnej sytuacji gospodarczej nadal pozostają chłonne – tu wzrost rok do roku w br. będzie 8,2-procentowy (w segmencie konsumenckim +0,3 proc.). Wpływ na większe zakupy ma zarówno dążenie do modernizacji firmowych sieci, jak i nadrabianie zaległych zamówień po sporych opóźnieniach w ub.r.

Wi-Fi 7 już w tym roku

W 2023 r. dostawy infrastruktury Wi-Fi 6 powinny być ponad dwukrotnie większe niż Wi-Fi 5. Z kolei Wi-Fi 6E po 9-krotnym wzroście w 2022 r., powinno osiągnąć szczyt w 2024 r., po czym nastąpi stopniowy spadek ze względu na pojawienie się Wi-Fi 7. Pierwsze punkty dostępowe Wi-Fi 7 przed certyfikacją spodziewane są na rynku jeszcze w tym roku.

Z tym że jedna trzecia wprowadzonych w tym roku punktów dostępowych Wi-Fi 7 będzie działać w trybie dwuzakresowym (2,4 GHz i 5 GHz), więc zostaną skierowane na rynki bez dostępu do pasma 6 GHz lub do środowiska, gdzie nie ma takiego zapotrzebowania.

Firmy będą migrować do trzech pasm

„W przedsiębiorstwach dwuzakresowość zostanie niemal natychmiast zdegradowana do statusu marginalnego, ponieważ firmy porzucą ją na rzecz wyższej wydajności i pojemności trzech pasm, wraz z większym zasięgiem standardowej mocy 6 GHz” – uważa Andrew Spivey, analityk ABI Research.

W segmencie high-end znajdą zastosowanie cztero-, a nawet penta-radiowe punkty dostępowe, z dodatkowymi radiotelefonami służącymi jako konfigurowalne radiotelefony definiowane programowo lub jako radio monitorujące w celu zwiększenia wydajności sieci.

Z kolei w domach dostawcy usług internetowych będą nadal preferować tanie rozwiązania dwuzakresowe.