W dorocznym rankingu "zaufanych opinii" – najlepiej ocenianych przez klientów sklepów internetowych, zwycięzców wyłoniono na podstawie 3 mln ankiet. Wypełniali je użytkownicy serwisu Ceneo.pl w okresie od września do października 2018 r. Zebrano recenzje tylko tych internautów, którzy robili zakupy w ocenianych sklepach.

W sumie oceniano 4,5 tys. sklepów w 11 kategoriach branżowych. W tym dwie dotyczą elektroniki – "Technologie" (asortyment IT, telefony, akcesoria) oraz "Sprzęt RTV i AGD".

Do tego doszły klasyfikacje specjalne (m.in. usługa „Kup na Ceneo”, najlepsze tegoroczne debiuty, „Wybór Użytkowników”).

Ustalając kolejność sklepów w poszczególnych kategoriach brano pod uwagę następujące kryteria: średnią liczbę opinii, przeciętne noty uzyskane w opiniach (min. 4,5 gwiazdki), udział recenzji pozytywnych (min. 90 proc.), udział opinii zablokowanych za nadużycia (nie więcej niż 10 proc.) oraz pozytywną weryfikację w testach poprawności instalacji skryptów. Do finału zakwalifikowano wyłącznie sklepy, które miały zachowaną ciągłość ocen.

 

Kolejność w kategoriach związanych ze sprzedażą elektroniki okazała się następująca.

"Technologia"

1. Komputronik.pl

2. eMag.pl

3. x-kom.pl

W pierwszej trójce utrzymuje się x-kom, który w ub.r. był pierwszy, a 2 lata temu – trzeci. Sklep eMag.pl to dawne Agito.pl.

 

"Sprzęt RTV i AGD"

1. Electro.pl

2. Neo24.pl

3. Avans.pl

Czołówka zestawienia jest podobna jak w ub.r. Electro.pl kolejny raz okazało się numerem 1, a Avans przed rokiem był drugi. Na podium wskoczyło więc Neo24.pl.

Electro.pl okazało się także najlepszym sprzedawcą w kategorii "Kup teraz".