Do sądu okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem VAT z pomocą fikcyjnych faktur.

Według prokuratury grupa kontrolowała kilka firm na terenie województwa lubelskiego. W ich imieniu wystawiała w latach 2013-2017 fikcyjne faktury na różne usługi, w tym informatyczne, marketingowe, doradcze, szkoleniowe, poligraficzne, budowlane. Lewe dokumenty były następnie sprzedawane jako faktury kosztowe przedsiębiorcom w całym kraju.

W rzeczywistości, jak ustaliła prokuratura, spółki kontrolowane przez oskarżonych nie prowadziły działalności lub prowadziły ją w bardzo ograniczonym zakresie, nie miały majątku czy środków trwałych, nie zatrudniały pracowników.

Sprawą zajął się lubelski wydział Prokuratury Krajowej. W trakcie śledztwa dokonano 120 przeszukań w całym kraju. Zabezpieczono faktury wystawione przez grupę na sumę ponad 22 mln zł.

Na ławie oskarżonych zasiądzie 15 osób, w tym Paweł K. – według śledczych szef gangu. Prokurator zarzucił im popełnienie 76 przestępstw, w tym wystawiania i sprzedaży faktur VAT poświadczających nieprawdę oraz prania brudnych pieniędzy. Czterech członków grupy, w tym Paweł K., czeka na proces w areszcie. Oskarżonym grozi do 25 lat pozbawienia wolności.