Związek Cyfrowa Polska jest zwolennikiem jak najszybszego wprowadzenia kas fiskalnych w postaci oprogramowania wraz z modułem e-paragonu. Przedsiębiorcy powinni mieć jednak wybór, czy wdrożą taką kasę czy standardową – uważa organizacja, zrzeszająca największe firmy z branży cyfrowej.

W piśmie do resortu finansów związek podkreślił, że kasy fiskalne w formie oprogramowania mają sens biznesowy tylko wtedy, kiedy są połączone z rozwiązaniem w zakresie e-paragonu. Uważa, że kasa software'owa jest atrakcyjna ze względu na jej mobilność. Pozostawienie obowiązku drukowania i fizycznego wydawania paragonu, obniży jej funkcjonalność, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich kosztów operacyjnych oraz braku faktycznego wpływu na czas obsługi konsumenta – uważa Związek Cyfrowa Polska.

 

Przedsiębiorcy mogą odrzucić pomysł

Związek zaapelował do ministerstwa o podjęcie niezwłocznych działań legislacyjnych dotyczących software’owych kas. Jego zdaniem zwłoka zwiększa ryzyko, że kasy fiskalne w postaci oprogramowania nie zostaną przyjęte na rynku, z uwagi na zbyt późne udostępnienie softu. Zdaniem organizacji rozwiązania w tym zakresie powinny być dostępne na rynku na kilka miesięcy przed obowiązkiem wprowadzenia kas online.

Obowiązkiem wymiany kas – w połowie 2020 r. – może zostać objętych kilkaset tysięcy przedsiębiorców, którzy nie mogą czekać do ostatniej chwili z decyzją o zakupie. Związek branżowy uważa, że jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną przedstawione odpowiednie rozwiązania, przedsiębiorcy wybiorą standardowe kasy, a ich wersja "wirtualna" nie przyjmie się na rynku. Jak zaznaczono, przedsiębiorcy nie zdecydują się na dwukrotne ponoszenie kosztów w tym samym zakresie.

Wirtualne kasy fiskalne z założenia mają działać w smartfonie, tablecie i laptopie, umożliwiając drukowanie bezpośrednio z tych urządzeń. Według resortu finansów takie rozwiązania uszczelnią system podatkowy – kasy "wirtualne" miałyby być tańsze niż fizyczne maszyny, co czyniłoby je bardziej praktycznymi np. w sezonowej sprzedaży, a także w gastronomii. We wrześniu zakończono konsultacje do projektu. Według Business Center Club nowe rozwiązanie przerzuca na przedsiębiorców odpowiedzialność za sprawność kas, może rozszczelnić system podatkowy.

Początkowo zamierzano wprowadzić kasy software’owe od 1 stycznia 2020 r. Możliwe, że wejdą w życie w połowie roku.