Biznes Cisco zostanie zgrupowany w 4 obszarach: pierwszy to sieci, segmenty rynku i rozwiązania, kolejny – usługi i platformy chmurowe, a dwa inne to bezpieczeństwo oraz aplikacje i Internet rzeczy. Restrukturyzację zapowiedział w mailu do pracowników CEO koncernu, Chuck Robbins. Nowy podział jest według niego odpowiedzią na potrzeby klientów i pomoże lepiej je spełniać. Szef zapewnia, że dzięki zmianom zostaną przyspieszone zarówno rozwój produktów, jak i podejmowanie decyzji.

W dziale sieci, segmenty rynku i rozwiązania znajdą się Core Software Group (CSG), Core Hardware Group (CHG) oraz segmenty Enterprise and Service Provider i Technology & Architecture Office. Zespoły Network Orchestration (APIC EM) i Network Management zostaną włączone do CSG.

Z kolei usługi i platformy chmurowe obejmą Computing Systems Product Group (CSPG) i dział Analytics and Automation. W obszarze aplikacje i Internet rzeczy będzie działał zespół IoT and Collaboration.

Zmiany obejmują kadrę kierowniczą. Szefowie wymienionych działów będą podlegać bezpośrednio CEO. Sieciówką pokieruje Pankaj Patel, który jednak już zapowiedział już odejście z firmy w II poł. br. David Goeckeler będzie szefem od bezpieczeństwa, a Rowan Trollope obejmie dział aplikacje i Internet rzeczy.

Stery nowego działu chmurowego przejmie Zorawar Biri Singh, który przyszedł do Cisco w ub.r. Do 2013 r. zajmował się cloud computingiem w HP. W lutym br. Singh stwierdził, że branża jest na początku 'czwartej ery IT’. Mianowicie po maszynach mainframe, komputerach osobistych i smartfonach rozpoczyna się era Internetu rzeczy, analityki i automatyzacji, do której wstępem jest obecna faza rozwoju rozwiązań mobilnych powiązanych z chmurą. Sieci są niezbędnym fundamentem '4 ery’. Przyszłe aplikacje skoncentrowane na danych będą według niego budowane na skalowalnej infrastrukturze i Linuksie.