Realizacja projektu o nazwie 6G-life ma się rozpocząć już w połowie sierpnia. Chodzi o jak najszybszą komunikację między człowiekiem a maszyną – bez opóźnień, tak bezpiecznie i w sposób zrównoważony, jak to tylko możliwe.

Będzie to szczególnie ważne w przypadku standardu komunikacji mobilnej 6G – mówi Frank Fitzek, kierownik Katedry Deutsche Telekom ds. Sieci Komunikacyjnych w TU Dresden. Fitzek od dawna prowadzi badania nad standardem komunikacji mobilnej 5G.

Wspólny projekt na dużą skalę ma rozpocząć się w połowie sierpnia, a Federalne Ministerstwo Badań sfinansuje 6G-life kwotą około 70 mln euro w ciągu najbliższych czterech lat. W pracach weźmie udział około 200 naukowców.

Autonomiczna jazda, komunikacja z robotami, zautomatyzowane sterowanie maszynami – zdaniem Fitzka, przy obecnym standardzie 5G jest już wiele możliwości. – Ale komunikacja w czasie rzeczywistym, kontrolowanie rzeczy bez opóźnień, to jest niemożliwe.

Takie funkcje są szczególnie ważne dla przemysłu, na przykład dla producentów samochodów. W przyszłości 6G powinno również odgrywać ważną rolę w Przemyśle 4.0 lub w sektorze opieki zdrowotnej. Robotyka mobilna i rzeczywistość wirtualna – wraz z nową technologią takie wizje się zbliżają. Według Fitzka rozwój trwa zwykle około dziesięciu lat. nowa sieć powinna powstać do 2030 roku.

Badania nad 6G to nie tylko szybka transmisja danych i infrastruktura cyfrowa, ale także odpieranie cyberataków.

6G-life ma również wspierać start-upy – dla młodych firm przewidziano dziesięć milionów euro dofinansowania.

Źródło: funkschau.de