Gianfranco Lanci, były dyrektor w Texas Instruments, Acerze i Lenovo, zmarł w wieku 68 lat. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych liderów branży. Wysoko cenili go konkurenci.

CEO HP, Enrique Lores nazwał Lanciego „prawdziwym gigantem naszej branży”.

W swojej niezwykłej karierze był zarówno ostrym konkurentem, jak i doskonałym profesjonalistą” – napisał na LinkedInie szef HP.

Wiceprezes Google’a John Solomon określił Lanciego „absolutną ikoną” branży komputerowej. „Wszyscy wiedzieliśmy, że możemy się tylko od niego uczyć, niezależnie od tego, po której stronie stołu siedzieliśmy” – napisał na LinkedIn.

„W dzisiejszym świecie rzadko można było znaleźć lidera skoncentrowanego na działaniu, który unikał poczty e-mail i skupiał się na prawdziwej rozmowie” – podkreśla wiceszef Google’a, który 14 lat spędził w HP.

Zaufany partner i szanowany konkurent” – tak określił Lanciego Tarkan Maner, dyrektor handlowy Nutanixa.

„Zainspirował mnie tak samo jak wielu innych jako legenda branży IT. Był kimś więcej niż tylko wielkim wizjonerem” – stwierdza Melanie Tarpey, dyrektor ds. produktów wizualnych i biznesu w Lenovo.

CEO firmy badawczej Canalys Steve Brazier również wspomina Lanciego jako „legendę branży”. „Wywarł pozytywny wpływ na wiele osób w branży komputerowej” – napisał na LinkedInie.

Gianfranco Lanci przez 16 lat był prezesem Texas Instruments w regionie EMEA (1981 – 1997). W 2001 r. dołączył do Acera, gdzie pracował przez 10 lat. Był prezesem w EMEA oraz prezesem i CEO Acer Inc. Po walce z zarządem o przyszły kierunek firmy, dołączył na kolejną dekadę do Lenovo. Na początku koncentrował się na regionie EMEA. W latach 2015 – 2021 pełnił rolę prezesa oraz dyrektora operacyjnego globalnej korporacji. Za jego kadencji w 2018 r. Lenovo zostało nr 1 na rynku PC w regionie EMEA, wyprzedzając HP.

W 2021 r. przeszedł na emeryturę i poświęcił się branży winiarskiej. Był właścicielem winnic we Włoszech, produkujących według lokalnych mediów 700 tys. butelek rocznie.