Dział Enterprise Services HPE zostanie odłączony od korporacji i wejdzie skład spółki jont venture zawiązanej z CSC, dostawcą usług i rozwiązań IT. Akcjonariusze HPE będą mieli 50 proc. udziałów w nowej firmie. Wartość transakcji to 8,5 mld dol. Zostanie ona rozliczona poprzez wymianę akcji. Udziałowcy otrzymają ponadto dywidendę w wysokości 1,5 mld dol. Finalizacja transakcji ma nastąpić do 31 marca 2017 r. Szefem nowej spółki będzie CEO CSC, Mike Lawrie, a szefowa HPE, Meg Whitman, zasiądzie w radzie nadzorczej. 

HPE zapewnia, że dla aktualnych klientów nic się nie zmieni. Joint venture będzie dysponować bazą ponad 5 tys. klientów na całym świecie. Z tego 15 proc. to wspólni klienci HPE i CSC. Nowa firma ma stać się światowym liderem usług IT dla przedsiębiorstw. Jej roczne obroty oszacowano na 26 mld dol.

Meg Whitman wyjaśnia, że decyzja o kolejnym podziale korporacji jest związana z tym, że HPE będzie w przyszłości koncentrować się na infrastrukturze chmury i centrów danych. Z kolei dział usługowy w nowej organizacji będzie według niej działał sprawniej. Meg Whitman zapewnia, że zostawia ten biznes w dobrej kondycji, silniejszy niż rok temu. Tym niemniej odłączenie działu usług dla przedsiębiorstw ma przynieść koncernowi niebagatelne oszczędności – 1 mld dol. w pierwszym roku po podziale oraz po 1,5 mld dol. w każdym kolejnym roku.

Dział HP Enterprise Services powstał w 2008 r. na bazie przejętej spółki Electronic Data Systems. W minionym kwartale wypracował 4,72 mld dol. przychodów (-2 proc. r/r), co oznacza ponad jedną trzecią obrotów korporacji, oraz 317 mln dol. zysku brutto. Po podziale HP na dwie spółki od 1 listopada ub.r. wszedł w skład Hewlett-Packard Enterprise.