Trend cyfryzacji, który przyspieszył w czasie pademii, będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości, co przekłada się na rosnące portfele zamówień spółek z sektora TMT – ocenia Haitong Bank. Należy jednak liczyć się z kontynuacją presji na płace na poziomie 10 proc., czyli podobnej jak przed pandemią – według przewidywań ekspertów.

Cztery razy 550 mln zł za 5G

Jako najważniejsze na 2021 r. główny analityk Konrad Księżopolski wskazuje wydarzenia w sektorze telekomunikacyjnym – jak aukcja 5G i transakcje obejmujące infrastrukturę. Przewiduje, że aukcja na 5G 3,6 GHz odbędzie w połowie 2021 r., a każda z firm zapłaci za rezerwacje częstotliwości po 550 mln zł (stawka wyjściowa to 450 mln zł, będą cztery rezerwacje).

Umiarkowany optymizm największego gracza

Analizując spółki z branży, w raporcie podtrzymano rekomendację kupuj dla Asseco Poland, minimalnie podnosząc cenę docelową akcji z 78 zł na 78,10 zł.

Jak zauważa Haitong Bank, backlog największego polskiego koncernu informatycznego wzrósł w III kw. br. o 12 proc. r/r, a poziom generowanej gotówki z 0,8 mld zł do 1,1 mld zł. Rosną zwłaszcza zamówienia w sektorze publicznym w kraju. Raport odnotowuje również, że zarząd spółki z umiarkowanym optymizmem patrzy w przyszłość. Przyznaje jednakże, iż część klientów wstrzymuje się z decyzjami o inwestycjach.

MŚP aktualizują ERP-y

Dla Comarchu utrzymano rekomendację kupuj, obniżając cenę docelową z 240,70 zł do 226,70 zł. Haitong Bank wskazuje m.in. na trend aktualizacji systemów ERP w MŚP w związku z pracą zdalną i cyfryzacją biznesów. Z tego zjawiska korzysta Comarch. Obniżono natomiast prognozę EBIDTA krakowskiej grupy na najbliższe lata, gdyż zmniejszyła się dynamika backlogu.

Bank utrzymał na dotychczasowym poziomie rekomendację dla Orange (neutralnie), obniżył natomiast dla Play (z kupuj do neutralnie), podwyższając jednocześnie cenę docelową z 35,50 zł do 37,30 zł. W przypadku Netii obniżono zarówno rekomendację (z kupuj do neutralnie) jak i cenę docelową (z 5,50 zł na 4,90 zł). Haitong Bank zauważa, że na rynku oczekuje się wezwania Cyfrowego Polsatu na 100 proc. akcji Netii.