Wzrost wykorzystania aplikacji, rozwój medycyny w oparciu o technologie informatyczne, współpraca hybrydowa i metawersum to kilka istotnych trendów obserwowanych w 2021 r. Eksperci Cisco wskazują, czego możemy spodziewać się w nadchodzącym roku oraz w kolejnych latach.

W przyszłości projektując swoje rozwiązania, firmy muszą koncentrować się na tym, aby zużywały one mniej energii, zapewniały bezpieczeństwo, a mechanizmy sztucznej inteligencji pomagały a nie szkodziły – uważa Cisco. 

Oto kilka prognoz firmy.

1 – Dalszy wzrost znaczenia aplikacji i danych

„Ponieważ większość procesów została przeniesiona do świata cyfrowego, aplikacje stały się kluczowym zasobem biznesu, a coraz częściej po prostu są biznesem. Od ich sprawnego działania uzależniony jest rozwój danej organizacji” – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Z rozwojem aplikacji wiąże się wzrost liczby danych, które stanowią ważne źródło informacji dla biznesu. Aby efektywnie je wykorzystywać, firmy powinny przetwarzać dane nie tylko w centralnej bazie, ale również na krawędzi sieci, wykorzystując m.in. uczenie maszynowe – radzą eksperci.

W efekcie poza generowaniem wniosków przydatnych w biznesie, organizacje będą w stanie lepiej zautomatyzować wiele złożonych działań, jak procesy samonaprawcze, co pozwoli uniknąć problemów i przestojów.

„Aby powyższa prognoza stała się rzeczywistością, aplikacje muszą być tworzone w sposób zautomatyzowany i oparty na interfejsach API. Bezpieczeństwo powinno być wbudowane już na etapie projektowania i programowania. Działy IT muszą mieć narzędzia zapewniające wgląd w działanie aplikacji, umożliwiające identyfikowanie, sprawdzanie i zarządzanie interfejsami API, niezależnie od tego od jakiego dostawcy pochodzą” – podkreśla Przemysław Kania.

2 – Etyczna, odpowiedzialna i zrozumiała sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja pozwala przetwarzać dane w czasie rzeczywistym. Konkluzje wyciągnięte na ich podstawie mogą wpłynąć na przyszłość, dlatego tak ważne jest, aby były one prawidłowe. Problem pojawia się w sytuacji, gdy AI zostaje zasilona nieobiektywnymi danymi, przez co efekty analiz wprowadzają użytkowników w błąd.

Eksperci Cisco podkreślają, że rozwiązania wykorzystujące AI muszą działać w sposób transparentny na każdym etapie pracy (od projektowania po wdrożenie), aby użytkownicy mieli jasność w jaki sposób maszyna doszła do określonych wniosków.   

3 – Powszechny i nieprzerwany dostęp do sieci

Wiele aspektów pracy i codziennego życia jest zależne od sieci, więc kluczowe staje się zapewnienie jej sprawnego funkcjonowania. Cisco przewiduje, że w nadchodzącym roku firmy technologiczne, telekomunikacyjne i dostawcy usług będą musieli podejmować dalsze działania, aby zapewnić stabilną łączność między każdą generacją sieci komórkowych, Wi-Fi i telekomunikacyjnymi systemami satelitarnymi, m.in. dzięki wykorzystaniu AI do zwiększenia płynności działania sieci.

4 – Coraz bardziej realne marzenie o superbezpiecznym Internecie kwantowym

W najbliższych latach eksperci Cisco spodziewają się rozbudowy infrastruktury i dalszych prób stworzenia sieci kwantowej.

Internet kwantowy to nowa wizja sieci, wykorzystującej prawa fizyki kwantowej do wymiany danych między urządzeniami. Jego zaletami będą szybkość i wydajność oraz ograniczenie liczby skutecznych cyberataków. Wyższy poziom bezpieczeństwa ma zapewnić szyfrowanie informacji dzięki dystrybucji klucza kwantowego. Każda ingerencja z zewnątrz pozostawi ślad, który będzie wskazywał, że doszło do ataku.

Sieci kwantowe mogą umożliwić nowy rodzaj bezpiecznego połączenia między urządzeniami cyfrowymi i np. poprawić ochronę transakcji czy chronić komunikację głosową przed zakłóceniami lub podsłuchiwaniem.