Policjanci z KWP w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami VAT – poinformowały służby. Są to cztery osoby, mieszkańcy województw śląskiego i lubuskiego.

Jak twierdzi policja, zatrzymani mieli podrabiać i wprowadzać do ewidencji poświadczające nieprawdę faktury VAT. Pozorowali w ten sposób wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym. Sfałszowaną dokumentację przedkładali urzędom skarbowym. Uszczuplenia z tego tytułu w kasie fiskusa oszacowano na ok. 13,5 mln zł. Prokurator w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było uszczuplenie należności podatkowych (art. 258 § 1 kodeksu karnego).

Według organów ścigania dzisiejsza akcja to część wielowątkowej sprawy, prowadzonej od 2018 r. Straty skarbu państwa oszacowano w niej na 35 mln zł. Obejmuje ona także wyłudzenia VAT w obrocie częściami samochodowymi. Do zatrzymań w tej sprawie doszło w marcu br. i zajmują się nią również śląskie i olsztyńskie służby.

Spośród czterech dziś zatrzymanych dwaj mężczyźni w wieku 51 i 31 lat zostali tymczasowo aresztowani. Wobec pozostałych podejrzanych: 51-letniego mężczyzny i 34-letniej kobiety prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wykluczono kolejnych zatrzymań.

Film z akcji można zobaczyć tutaj: (Źródło: Śląska Policja.pl)