Grupa Transition Technologies w 2022 r. według wstępnych danych zanotowała wzrost sprzedaży o blisko 40 proc. r/r, do 750 mln zł, co jest rekordowym wynikiem. Marża EBIDTA wyniosła ponad 10 proc.

Wynika z tego, że pomimo zawirowań w globalnej gospodarce, sektor IT nie może narzekać na koniunkturę. Jak zapewniono, wszystkie spółki grupy zanotowały pozytywne wyniki finansowe przy dwucyfrowych wskaźnikach wzrostu.

„Jesteśmy na ścieżce rozwoju w kierunku osiągnięcia 1 mld zł obrotu dla całej grupy ” – zapewnia Konrad Świrski, prezes zarządu Transition Technologies. – „Nie zmieniamy strategii, która jest oparta na specjalizacji usługowej i produktowej, skupieniu na rynkach międzynarodowych i technologiach IT charakteryzujących się największym potencjałem wzrostu”.

Celem według szefa grupy jest także osiągnięcie za 2 lata w 100 proc. neutralności klimatycznej.

Grupa TT działa od 1991 r. Zatrudnia ponad 2 tys. specjalistów. Zbudowała model holdingu, w którym poszczególne spółki skupiają się na wybranych obszarach rynku i budują własne wewnętrzne modele operacyjne, co – jak zapewniono – pozwala na elastyczne kształtowanie marż i utrzymanie trendu wzrostowego. 

Grupa przechodzi do coraz intensywniejszych przejęć i dołączania spółek zewnętrznych. Model działania grupy, która w ostatnich trzech-pięciu latach charakteryzuje się średnim tempem wzrostu na poziomie 30 proc. pokazuje, że rynek IT jest odporny na kryzysy i zawirowania.

Nienasycony rynek usług programistycznych

Specjalizująca się w outsourcingu (usługi zarządzane) spółka Transition Technologies MS (TT MS) osiągnęła w 2022 r. ponad 180 mln zł przychodów (wzrost o 32 proc. r/r). W tym roku powróci do procesu związanego z rozważanym debiutem na GPW. Pracuje nad kolejnymi przejęciami i budową nowych spółek, m.in. w Niemczech, Szwecji i Indiach.

„Rynek usług programistycznych wydaje się wciąż nienasycony, a największym problemem nie są zamówienia, a raczej dostępność programistów” – twierdzi Sebastian Sokołowski, prezes TT MS.

Transition Technologies PSC (TT PSC) – specjalizujący się we wdrożeniach oprogramowania dla przemysłu (m.in. IoT, PLM, AR), który poza Polską ma oddziały we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Tajwanie, zwiększył przychody w 2022 r. o blisko 50 proc., do ok. 235 mln zł. W 2023 r. liczy na co najmniej 30 proc. wzrostu, mimo spowolnienia na zachodzie Europy. Planuje duże inwestycje, zwłaszcza w USA. Chce też mocniej zaistnieć na rynku rozwiązań do zarządzania energią w przemyśle.

„Digitalizacja przemysłu przyspiesza i jest nieunikniona dla utrzymania konkurencyjności wiodących korporacji. Spółki IT oferujące usługi i produkty w tym obszarze mogą zatem liczyć na bardzo dynamiczny wzrost. Na rynku widoczna jest postępująca konsolidacja firm IT i dlatego tylko duże spółki, z oddziałami na świecie, będą mogły stać się kluczowymi dostawcami dla wielkiego przemysłu” – uważa Szymon Bartkowiak, prezes TT PSC.

Transition Technologies AS (TT AS) – oferująca rozwiązania optymalizacji procesów technologicznych (energetyka i chemia) – zwraca uwagę na powrót możliwości wdrożeń on-site wraz ze zniesieniem ograniczeń covidowych.

Transition Technologies – Systems (TT Systems) – spółka wydzielona w 2022 r., specjalizująca się w dostarczaniu systemów informatycznych dla energetyki (CTRM) osiągnęła przychody na poziomie 50 mln zł. Sprzedaż rośnie pomimo zmian na rynku energetycznym i problemów z surowcami. Dzięki portfelowi zamówień spółki jej wzrost przychodów w 2023 r. szacowany jest na 20-30 proc.

Transition Technologies Software (TT SW) – odpowiedzialna za outsourcing projektów dla administracji publicznej – wskazuje na rosnący rynek polskich zamówień publicznych. Zwiększa obroty o ok. 40 proc. rocznie. Uzyskuje zamówienia na poziomie 63 mln zł w ciągu roku.