O potencjale i planach rozwoju Qumulo na polskim rynku opowiadają: Marta Wilczyńska – Sales Manager Qumulo na Europę Wschodnią oraz Piotr Drąg, HPE Storage Category Manager na Polskę (na końcu wywiadu zamieszczamy rozmowę w wersji wideo).   

Qumulo to zdefiniowane programowo rozwiązanie dla pamięci masowej. Skąd pomysł na to rozwiązanie?   

Marta Wilczyńska W 2012 roku założyciele Qumulo zauważyli, że dotychczasowe rozwiązania w zakresie skalowania systemów pamięci masowej nie były zaprojektowane do obsługi dzisiejszych ilości danych, typów plików, aplikacji i obciążenia systemów pamięci masowej. Dotychczasowe systemy nie oferują szybkiego i elastycznego rozwiązania, a ich twórcy nie mają strategii rozwoju na potrzeby chmury.

Dlaczego potrzebna jest wam platforma pamięci masowej?

Marta Wilczyńska Dzięki wysoce wydajnej platformie, czy tak zwanej macierzy plikowej, zarządzamy, przechowujemy i tworzymy przepływy pracy danych i aplikacji z danymi. Pliki pozostają w ich natywnej formie, a platforma zapewnia integrację z ekosystemem i przepływami pracy za pomocą zaawansowanej technologii API. Można przenieść swoje aplikacje i dane do chmury szybciej, a dzięki wieloprotokołowemu dostępowi do plików, w tym przypadku SMB czy NFS, uzyskać efektywną kosztowo pojemność i dynamiczną skalowalność. Podsumowując, Qumulo to wysokowydajna platforma dla plików rozproszonych zaprojektowana, aby pomóc przedsiębiorstwom: przechowywać, zarządzać, analizować w czasie rzeczywistym, budować przepływy pracy i aplikacji z danymi w natywnej formie plików, na masową skalę, wewnętrznie i w chmurze. 

Dlaczego Qumulo wchodzi teraz na rynek wschodnioeuropejski, w tym do Polski?

Marta Wilczyńska Europa Wschodnia jest jednym z największych rynków wzrostu dla Qumulo w Europie Środkowej. Zainteresowanie klientów jest przytłaczające. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć naszych klientów i partnerów przy pomocy lokalnego zespołu. Zespół ten jest wspierany przez dodatkowe zaplecze techniczne. Dlaczego Polska? Dzięki HPE mamy tutaj lokalnego partnera OEM, który wnosi ogromne know-how, wiedzę o rynku oraz cieszy się zaufaniem klientów i partnerów. 

W jakich zastosowaniach Qumulo najlepiej się sprawdza?

Marta Wilczyńska Może zacznę od kilku przykładów, które stanowią wyzwanie dla klientów, a mianowicie: utrata danych, na przykład w opiece zdrowotnej lub badaniach naukowych, gdzie ilość danych szybko rośnie. Poza tym niewystarczająca skalowalność lub brak możliwości skalowania według własnych potrzeb. Dodatkowo klienci są zmęczeni skomplikowanym przechowywaniem i zarządzaniem, na przykład niekończącymi się zadaniami administracyjnymi, które trzeba wykonać manualnie. Problemem jest także brak elastyczności: klienci są zamknięci w nieelastycznych systemach, silosach informacyjnych. Zarządzanie wzrostem nieuporządkowanych plików w różnych środowiskach i plików o różnej wielkość jest złożone, ponieważ większość rozwiązań technologicznych nie jest zaprojektowana, aby funkcjonować elastycznie. 

A czym się wyróżniacie i jak podchodzicie do wyzwań stojących przed klientami?

Marta Wilczyńska Zacznę od uwolnienia danych plikowych z silosów:dzięki Qumulo klient używa jednej platformy danych do zarządzania, przechowywania i udostępniania danych o plikach wszędzie tam, gdzie jest to najbardziej sensowne dla niego, jego aplikacji i przepływów pracy. Co ważne, zapewniamy swobodę wyboru: klient może wdrożyć rozwiązanie definiowane przez oprogramowanie bez względu na dostawcę czy infrastrukturę, zintegrować dane plikowe z dowolną aplikacją w systemach Windows, Mac lub Linux, wybrać swoje środowisko w chmurze publicznej czy centrum danych, skonfigurować i łatwo zintegrować elastyczną platformę danych plikowych z przepływem pracy i aplikacjami. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na radykalną prostotę, co oznacza szybszy czas uzyskania wyników, swobodę wyboru, efektywność kosztową i niezrównane zadowolenie klienta. I jeszcze kwestia analizy w czasie rzeczywistym, którazapewnia szczegółowy przegląd całego systemu i zapisanych w nim danych aż do poziomu plików, w dowolnie wybranym momencie.

Piotr Drąg, HPE Storage Category Manager na Polskę.

Słowem, Qumulo adresuje konkretne wyzwania klientów. A jak potencjalny klient może dotrzeć do Qumulo w Polsce?

Piotr Drąg Oficjalnym OEM-em i tak zwanym partnerem strategicznym sojuszu Qumulo w Polsce jest HPE. Jesteśmy w stanie nie tylko dostarczyć klientowi kompleksowe rozwiązanie, ale przede wszystkim pomóc klientowi w wyborze właściwego rozwiązania dostosowanego do rzeczywistych potrzeb i wymagań. Ściśle współpracujemy również z zespołem Qumulo zaangażowanym w pracę z naszym regionem. Ich wiedza i zaangażowanie są kluczowe w przekazywaniu nam wiedzy i pewności siebie w głębokich dyskusjach technicznych i analizie konkurencji. Nasi koledzy posiadają szeroką wiedzę w wielu sektorach, takich jak media i rozrywka, edukacja, opieka zdrowotna lub różnego rodzaju przedsiębiorstwa, a także w takich przypadkach, jak nadzór wideo, HPC, analiza danych, machine learning, AI i wiele innych. HPE, jako firma o ugruntowanej pozycji na polskim rynku, posiada szeroką sieć partnerów biznesowych, którzy ściśle współpracują z nami w dosłownie każdym sektorze gospodarki, co daje pełne pokrycie Polski z punktu widzenia klienta. 

Czy i jak HPE Polska planuje wzmocnić swoje relacje z Qumulo?

Piotr Drąg Zaplanowaliśmy już szereg działań w stosunku do partnerów HPE, ale także klientów z konkretnych sektorów, gdzie technologia Qumulo jest po prostu najlepszym rozwiązaniem. Od samego początku pracujemy jako jeden zespół. Marta Wilczyńska i inni współpracownicy z Qumulo rzeczywiście stanowią część naszego poszerzonego zespołu, więc od samego początku planujemy wspólne działania marketingowe. Jeszcze w tym roku chcemy również aktywnie zaangażować w to niektórych z najlepszych partnerów HPE. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wspólne pojawienie się na imprezie społeczności partnerów HPE, takiej jak zbliżający się GURU Club, który skupia się na architektach rozwiązań i inżynierach PreSales z partnerów HPE.

Jakie są korzyści technologiczne dla klientów wynikające ze współpracy Qumulo i HPE?

Marta Wilczyńska Dzięki nowoczesnej i elastycznej architekturze NAS, Qumulo jest idealnym rozwiązaniem dla stale rosnących wymagań w zakresie pamięci masowej w przedsiębiorstwach. Qumulo jest instalowany na standardowym sprzęcie x86, takim jak seria Apollo od HPE, a także jest dostępne natywnie w chmurze publicznej. Połączenie oprogramowania Qumulo z najlepszą platformą sprzętową HPE Apollo i HPE Proliant dla platformy NVMe, jak również wykorzystanie mocnych stron wsparcia technicznego, to jedna z głównych korzyści partnerstwa HPE i Qumulo.

Piotr Drąg Dodałbym do tego, że klienci rzeczywiście otrzymują kompleksowe rozwiązanie. Czy rozpoczną dyskusję z Qumulo czy z HPE, skończy się na wspólnym rozwiązaniu HPE Qumulo z doświadczeniem gwarantowanym zarówno przez dojrzałą, globalną firmę IT, jak i zwinnym, bardzo udanym start-upem. Nie trzeba dodawać, że wszystko, co klient kupił od HPE jako rozwiązanie Qumulo, zostało przetestowane i sprawdzone jako działające i wysoce wydajne zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy w wersji wideo: