Dlaczego klientów, a więc i partnerów Lenovo, powinny zainteresować serwery na platformie AMD?

Obserwujemy powrót AMD na rynek serwerowy. Zainteresowanie systemami z procesorami tego producenta wynika chociażby z obecnej polityki licencyjnej dostawców oprogramowania. Często koszty licencji dorównują wartości zakupu sprzętu, a bywa, że ją nawet przewyższają. W wielu wypadkach zależą one od liczby wykorzystywanych procesorów, a nie ich rdzeni. Tym samym bardziej opłacalne stają się rozwiązania, które tych rdzeni mogą mieć więcej. Na tym właśnie wygrywa AMD, bo jeden procesor tego producenta, który może mieć nawet 64 rdzenie, jest w stanie dysponować mocą dwóch procesorów firmy Intel. Koszty licencji są więc o połowę niższe. Może być nawet tak, że oszczędności na oprogramowaniu, uzyskane przy zmianie platformy z Intela na AMD, sfinansują klientowi zakup sprzętu. W dodatku będzie go mniej, a więc okaże się też tańszy w eksploatacji i utrzymaniu.

Czym wyróżnia się Wasza oferta serwerów z procesorami AMD na tle konkurencji?

Wszyscy dostawcy korzystają z tych samych platform i rozwiązań Intela czy AMD. Teoretycznie więc ciężko jest wyróżnić się na tym rynku. Można grać ceną zakupu i jeśli ktoś zdecyduje się na takie działanie, to na tym polu trudno będzie go pokonać. Jednak zarówno dla partnerów, jak i klientów korzystniejsze będzie połączenie rozsądnej ceny z najwyższą na rynku niezawodnością i wydajnością. Tą drogą poszło Lenovo, czego dowodem jest utrzymywana od lat pozycja lidera różnych benchmarków i rankingów. Chociaż wszyscy mają dostęp do tych samych komponentów, nam udaje się przy ich użyciu zbudować systemy, które są wydajniejsze i bardziej odporne na awarie.

A jeśli chodzi o storage? Dlaczego tak ważne dla Lenovo stało się joint venture z firmą NetApp?

Dzięki niemu Lenovo ma większy wpływ na to, jak się rozwija jego oferta pamięci masowych. Obecnie produkujemy macierze wspólnie z firmą NetApp, w tych samych fabrykach. Zyskaliśmy też rozwiązania i myśl techniczną, które wyznaczają standardy na tym rynku. Pod marką Lenovo sprzedajemy dwie serie macierzy stworzone przez NetApp. Pierwsza to proste macierze blokowe, druga – blokowo-plikowe. Ponieważ to produkty dojrzałe i wyróżniające się w swojej klasie, to nie ma mowy o eksperymentowaniu na klientach. Macierze oferowane przez nas w ramach serii DE to sprzęt dobrze znany, który ma rzeszę zwolenników. Doceniają prostotę użytkowania i najwyższą możliwą wydajność. Z kolei seria DM odpowiada na potrzeby wymagających klientów, którzy oczekują zaawansowanych funkcjonalności zarządzania danymi.

Dlaczego partnerzy i klienci, kupujący od Lenovo serwery, a potrzebujący także pamięci masowych, powinni rozważyć zakup systemów z Waszym logo na obudowie?

Mamy bardzo atrakcyjną politykę cenową. Klienci bywają zaskoczeni, w jak dobrej cenie mogą u nas nabyć np. macierze z serii DE. Korzyścią dla nich jest to, że wszystko dostają z jednego źródła. Są też zadowoleni, gdy otrzymują dodatkowy support z gwarantowanym krótkim czasem naprawy. Partnerzy z kolei mogą wziąć odpowiedzialność za cały projekt i zwiększyć swoją marżę. Jednorodne środowisko od jednego dostawcy będzie mieć duże znaczenie w trakcie wdrożenia, dalszej eksploatacji i utrzymania. W razie jakichkolwiek problemów nie dochodzi do sytuacji przerzucania się odpowiedzialnością przez dostawców. Wystarczy wtedy skorzystać z jednego numeru telefonu do specjalistów Lenovo.

Wyjątkowym produktem w Waszej ofercie jest serwer skonstruowany z myślą o edge computingu…

Lenovo ThinkSystem SE350 Edge Server, bo o nim mowa, to system odpowiadający na gwałtownie rosnące potrzeby przetwarzania na brzegu. Gdy ilość danych rośnie lawinowo, duża ich część musi zostać obsłużona jak najbliżej miejsca powstania, bez przesyłania do data center. Umożliwia to specjalnie do tego skonstruowany niewielki serwer, który można zainstalować w dowolnym miejscu, nawet na ścianie czy biurku. Nie potrzebuje szaf, klimatyzacji i ma wystarczającą wydajność, by obsłużyć większość aplikacji w takich zastosowaniach. Oferuje także komunikację Wi-Fi i LTE. Partnerzy mogą wdrażać SE350 np. u klientów posiadających sieci sklepów, ale możliwości zastosowania tego serwera jest bardzo wiele.