Lenovo ISG: chcemy być kluczowym graczem na rynku AI
Lenovo nie tylko odpowiada na obecne zapotrzebowanie na infrastrukturę AI, ale także pozycjonuje się jako lider w transformacji technologicznej opartej na sztucznej inteligencji – mówi Marian Korienek, General Manager, Central & Southeast Europe Lenovo Infrastructure Solutions Group.
Marian Korienek, General Manager, Central & Southeast Europe Lenovo Infrastructure Solutions Group
Lenovo zdecydowanie poradziło sobie z zeszłorocznym spowolnieniem w branży i od tego czasu w każdym kolejnym kwartale odnotowuje wzrosty. Co jest siłą napędową tego wzrostu? W jaki sposób przyczyniła się do tego Grupa ISG?
Lenovo znowu rozwija się we wszystkich swoich działaniach oraz inwestuje w przełomowe możliwości związane z nową erą hybrydowej sztucznej inteligencji. Dlatego jesteśmy przekonani, że trajektoria wzrostu będzie kontynuowana, a nawet przyspieszy. Poradziliśmy sobie z zeszłorocznym spowolnieniem w branży i szybko wykorzystaliśmy nowe możliwości, jakie stwarza dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Jest kilka czynników, które przyczyniły się do sukcesu Lenovo. Jednym z nich jest zdywersyfikowane portfolio i oferta usług w różnych segmentach, które pozwoliły nam korzystać z wielu źródeł przychodów. Dział ISG ma na poziomie globalnym znaczący udział w grupie Lenovo. Kompleksowa oferta rozwiązań dla centrów danych odpowiada na rosnące zapotrzebowanie związane z cyfrową transformacją w różnych branżach. Lenovo umożliwiło firmom zwiększenie wydajności operacyjnej i możliwości innowacji dzięki skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej infrastrukturze. Poczyniło przy tym znaczne postępy w zakresie nowych technologii, takich jak przetwarzanie brzegowe i sztuczna inteligencja, zapewniając zaawansowaną infrastrukturę do obsługi tych technologii. Lenovo w ten sposób pozycjonuje się jako lider kolejnej fali innowacji IT. Ogólnie rzecz biorąc, omawiany wzrost jest wynikiem wieloaspektowej strategii, która wykorzystuje innowacje, doskonałość operacyjną, koncentrację na kliencie i kluczowy wkład Grupy ISG. To holistyczne podejście zapewnia, że Lenovo nie tylko dostosowuje się do wyzwań branżowych, ale także wykorzystuje nowe możliwości zrównoważonego rozwoju.
Jak ostatnio radził sobie segment biznesowy ISG w Lenovo?
Ostatni rok fiskalny był bardzo udany dla działu Lenovo ISG. Pozyskaliśmy wielu nowych klientów we wszystkich istotnych segmentach rynku, poczynając od dużych klientów klasy enterprise po małe i średnie przedsiębiorstwa. Nawiązaliśmy również strategiczne relacje z lokalnymi dostawcami usług w chmurze oraz firmami specjalizującymi się w świadczeniu usług IT. Region CSEE jest jednym z najlepiej radzących sobie regionów w EMEA. Z dziesięcioprocentowym wzrostem rok do roku znacznie przewyższyliśmy cały rynek. Polska, jako największy rynek w regionie CSEE, w znacznym stopniu przyczyniła się do tego sukcesu.
Co obejmuje obecnie pełna oferta ISG?
Infrastructure Solutions Group w Lenovo oferuje kompleksowy zestaw produktów i usług zaprojektowanych w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw. Oferując pełne spektrum rozwiązań infrastrukturalnych, jesteśmy dobrze przygotowani do wspierania przedsiębiorstw w ich cyfrowej transformacji, umożliwiając wprowadzanie innowacji, rozwój i prosperowanie w coraz bardziej złożonym oraz konkurencyjnym ekosystemie biznesowym. Oferta ISG obejmuje serwery i rozwiązania pamięci masowej, wysokowydajne, niezawodne i bezpieczne serwery, zaprojektowane dla różnych obciążeń, a także zintegrowane systemy łączące obliczenia, pamięć masową i sieci w celu uproszczenia operacji w centrach danych. Ponadto oferujemy szeroką gamę systemów pamięci masowej, zaspokajając różne potrzeby w zakresie zarządzania danymi za pomocą innowacyjnych technologii. Na wyższym poziomie złożoności mamy rozwiązania takie jak infrastruktura hiperkonwergentna (HCI) i pamięć masowa definiowana programowo (SDS), przy czym ta ostatnia reprezentuje rozwiązania oferujące elastyczne i skalowalne opcje pamięci masowej, wykorzystujące technologie partnerów, takich jak Nutanix i VMware. Mówiąc o zaawansowanych rozwiązaniach należy wspomnieć o stacjach roboczych i serwerach zoptymalizowanych pod kątem obciążeń sztucznej inteligencji, w tym szkoleń i wnioskowania, a także narzędzi do opracowywania, wdrażania czy zarządzania aplikacjami AI.
Jakie rodzaje projektów i rozwiązań infrastrukturalnych przynoszą obecnie polskim partnerom Lenovo największe przychody?
Sprzedaż klasycznych serwerów x86 stale rośnie, ale największy wzrost zainteresowania obserwujemy szczególnie w dwóch segmentach: serwerów brzegowych zoptymalizowanych pod kątem obciążeń AI i rozwiązań infrastruktury hiperkonwergentnej. W tym obszarze oferujemy urządzenia z preinstalowanymi wirtualizacjami Microsoft, VMware i Nutanix, które można łatwo i szybko wdrożyć we własnym środowisku IT i rozpocząć udostępnianie aplikacji. Nasi partnerzy mogą również tworzyć rozwiązania o parametrach spełniających indywidualne wymagania klienta i uzyskać dla nich oficjalny certyfikat zgodności od dostawcy narzędzia do wirtualizacji. Drugi główny trend związany jest ze sztuczną inteligencją. Podejmujemy znaczące wysiłki, aby pozycjonować Lenovo jako kluczowego gracza na tym rynku, wprowadzając strategię „AI for All – from the pocket to cloud”. Dział Lenovo ISG nie tylko oferuje kompleksowe portfolio rozwiązań infrastrukturalnych zaprojektowanych z myślą o zastosowaniach w obszarze sztucznej inteligencji, ale także rozszerza swoją działalność o innowacyjne oprogramowanie oraz dodatkowe usługi IT.
Rozwój sztucznej inteligencji zwiększa zapotrzebowanie na inwestycje w infrastrukturę. Analitycy spodziewają się, że sprzedaż serwerów AI będzie rosła niemal dwukrotnie szybciej niż cały rynek serwerów. Jak Lenovo reaguje na ten trend?
Koncentrując się na tych kluczowych obszarach, Lenovo nie tylko odpowiada na obecne zapotrzebowanie na infrastrukturę AI, ale także pozycjonuje się jako lider w transformacji technologicznej opartej na sztucznej inteligencji. Nasze kompleksowe podejście zapewnia, że Lenovo może sprostać zmieniającym się potrzebom swoich klientów i napędzać innowacje w przestrzeni AI. Lenovo ma strategiczną pozycję, pozwalającą wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na infrastrukturę opartą na sztucznej inteligencji. Wykorzystujemy ten trend poprzez opracowywanie wysokowydajnych serwerów AI i zintegrowanych systemów, które są zoptymalizowane pod kątem obciążeń AI. Współpracujemy przy tym z wiodącymi graczami w zakresie AI, takimi jak NVIDA, Intel i AMD, w celu włączenia najnowszych procesorów, procesorów graficznych i akceleratorów do swoich serwerów AI. I wreszcie, Lenovo stale inwestuje w badania i rozwój, aby rozwijać technologie AI. Obejmuje to opracowywanie własnych algorytmów sztucznej inteligencji, zwiększanie możliwości sprzętowych sztucznej inteligencji i badanie nowych jej zastosowań.
Podobne wywiady i felietony
AI (biznesowo) niedemokratyczne
Ciekawi mnie, czy w ciągu najbliższych lat narzędzia AI, drogie w kreacji i zarazem tanie w eksploatacji, nie wytną z rynku części dostawców – dobrych merytorycznie, atrakcyjnych pod względem stawek, ale niedysponujących odpowiednimi budżetami na technologię.
Transport autonomiczny: ważna stabilność i przewidywalność
„Na rozwój transportu autonomicznego patrzymy w sposób kompleksowy, a więc nie tylko przez pryzmat pojedynczego pojazdu. A jako że oprogramowanie musi być przewidywalne, testujemy nasze systemy na wielu poziomach. Obecnie w module autonomicznych decyzji nie stosujemy sztucznej inteligencji, a korzystamy z tradycyjnych metod analitycznych. W planach mamy jednak również testy innych rozwiązań” – mówi Łukasz Wójcik, CTO w gliwickiej firmie Blees.
Przygotowania do NIS 2 można znacznie przyspieszyć
O tym, w jaki sposób narzędzie do zautomatyzowanego zarządzania zasobami IT może ułatwiać uzyskanie zgodności z przepisami, mówi Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software.