To, co pomogło nam postawić na chmurę wcześniej niż wielu innym, to praca na różnych rynkach i styczność z ludźmi z całego świata. Dzięki temu mogliśmy bezpośrednio zobaczyć, jak podejście do technologii rozwija się w różnych miejscach. Pracując wyłącznie w perspektywie jednego obszaru działań, trudno zauważyć szersze trendy. Przykładowo, spójrzmy na chmurę w Polsce – najwięksi obecni tu gracze to Amazon, Microsoft i Google. Z kolei w skali światowej na podium mieści się również Alibaba, której u nas praktycznie nie ma. Właśnie z takich względów warto mieć na uwadze szerszy kontekst. W tym też duchu wymieniam poniżej kilka trendów, które w moim przekonaniu wyznaczą kierunek zmian dla branży technologicznej.

Financial Operations (FinOps)

Firmy podejmują coraz więcej działań w kierunku zrozumienia kosztów użytkowania usług chmurowych. FinOps to podejście, dzięki któremu możemy bardziej precyzyjnie określić nasze wydatki na chmurę i zaplanować nasz budżet. W efekcie jesteśmy w stanie na przykład określić pełen koszt obsługi sprzedaży danego produktu, od utrzymania strony do wygenerowania pojedynczej faktury.Możliwość dokładnego analizowania wydatków na chmurę będzie mieć coraz większe znaczenie dla tego, w jaki sposób budujemy kod czy architekturę. Rozwiązania będą planowane, biorąc pod uwagę konkretne modele rozliczeniowe. Działa to również w drugą stronę. Będziemy w stanie konkretnie określić, jaki procent czy proporcja zysku jest wynikiem inwestycji w nowe technologie. W efekcie IT przestanie być tylko obciążeniem finansowym dla biznesu, a zacznie być jego pełnoprawnym partnerem. To ważny krok, jeżeli chcemy skutecznie wykorzystać technologię do rozwoju firmy.

Serverless

Architektura bezserwerowa umożliwia budowanie aplikacji, które pomagają nam monitorować koszty naszej chmury. Pojęcie „serverless” nie jest charakterystyką funkcjonalności, tylko konceptu budowy rozwiązań. Aplikacja serverless generuje koszty wyłącznie wtedy, kiedy wykonuje jakieś działanie. Nie musimy dzięki temu utrzymywać serwerów, które działałyby 24/7, niezależnie od ich faktycznego wykorzystania. Wracając do FinOps, architektura bezserwerowa stanowi duże pole do optymalizacji kosztów. Dzięki niej jesteśmy w stanie policzyć, ile kosztuje nas konkretna akcja, np. wykonanie backupu czy wygenerowanie pliku PDF. Nie jest to zupełnie nowe podejście w branży IT, jednak dopiero teraz wchodzi ono w fazę produktu, który możemy udostępnić klientom na szerszą skalę.

Open source

Minęły czasy, gdy dostawcy systemów operacyjnych walczyli między sobą o dominację na rynku. Obecnie dostawcy chmury kierują się założeniem: „nieważne, jaki system – ważne, żeby to była nasza chmura”. W szczególności jest to widoczne w Microsofcie, który aktywnie wspiera społeczność open source. Umiejętność poruszania się w tym środowisku jest bardzo przydatna. Niewiele firm z segmentu enterprise jeszcze to robi, jednak chmura nieodłącznie jest związana z otwartym oprogramowaniem. Owszem, można przepisywać biblioteki OS na własny format, ale jeśli nie to jest głównym obszarem Twojej działalności, to jest to wyłącznie strata czasu. Lepiej nauczyć się pracować z tymi zasobami – na dłuższą metę przyniesie to więcej korzyści.

Decentralized Identity

To koncept przedstawiony podczas ostatniej edycji MS Ignite. Jest to usługa oparta na blockchain, która pozwala na potwierdzenie wybranej przez nas informacji o osobie, np. jaką ukończyła uczelnię. Jest to ogromna zmiana, która jest może niezbyt widoczna z perspektywy Europy, ale w skali świata jest bardzo znacząca. Dlaczego? Ponieważ może ona umożliwić wejście na rynek zupełnie nowym graczom. Oto przykład: w niektórych krajach ludzie mogą mieć problem z założeniem konta bankowego, bo nie mają sposobu na poświadczenie swojej tożsamości. Usługa typu Decentralized Identity mogłaby im to umożliwić. Z kolei od konta bankowego już tylko jeden krok do umożliwienia transakcji przez internet. W efekcie dana osoba może otworzyć własny biznes i prowadzić transakcje z ludźmi na całym świecie. Wyobraź sobie, że chcesz założyć biznes w kraju bez dostępu do internetu. Dzięki Starlinkowi masz teraz dostęp do szybkiego łącza. Decentralized Identity pozwala Ci na założenie konta i obsługiwanie transakcji. Z pomocą technologii możesz dziś uruchomić własny, międzynarodowy biznes – coś, co wydawałoby się niemożliwe jeszcze 10 lat temu.

Jeśli zainteresował Cię ten felieton, to zapraszam do obejrzenia mojej rozmowy z Pawłem Mączką ze Storware’u w ramach #FridayDose, gdzie dyskutujemy o tych tematach bardziej szczegółowo. Całość odcinka obejrzysz na YouTube: Predict the Future.

Felietony Tomasza Onyszko oraz innych specjalistów Predica są publikowane na firmowym blogu tego integratora: Articles by Predica.

Tomasz Onyszko  

CTO Predica