GAIA-X: teraz Polska
„Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w pracach Huba GAIA-X w Polsce, tym bardziej, że daje to szansę polskim dostawcom usług na start w projektach unijnych” – mówi Dariusz Śpiewak, pełnomocnik Zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ds. Hubu GAIA-X w Polsce.
Dariusz Śpiewak, pełnomocnik Zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ds. Hubu GAIA-X w Polsce i sprzedaży B2C w PaMaMi.pl
CRN Czym właściwie jest „polski” Hub GAIA-X?
Dariusz Śpiewak Definiowanie, czym jest polski Hub GAIA-X, trzeba zacząć od wskazania czym jest GAIA-X. A jest to stowarzyszenie użytkowników, ale także dostawców usług chmurowych, przedstawicieli świata nauki oraz innych grup interesariuszy, którego celem jest stworzenie standardów funkcjonowania usług opartych na chmurze. Jest to o tyle istotne, że odnosi się także do AI, IoT, 5G, edge computingu i innych usług funkcjonujących w zakresie gromadzenia i przesyłania danych. Co ważne, dotyczy także chmury hybrydowej, która zapewni otwarte, transparentne i bezpieczne gromadzenie i przetwarzanie danych. Obecnie w każdym z krajów unijnych tworzony jest Hub, którego zadaniem jest szerokie promowanie standardów funkcjonowania chmury w ramach UE, wspólnego określania zasad wymiany danych oraz tworzenia takich warunków, żeby w ramach wzajemnego zaufania powstawały usługi do wymiany danych według określonych standardów. To wymaga koordynacji oraz propagowania opracowanych standardów w każdym z krajów UE. Polski Hub jest kolejnym, obok powołanych w maju w Luksemburgu i Słowenii, który powstaje w ramach stowarzyszenia.
Co będziecie rekomendować i nad czym „czuwać”, jako PIIT, w dialogu z unijnymi prawodawcami w kontekście regulowania europejskiego rynku chmury?
W ramach określonych obszarów trwają prace nad tworzeniem opisów, w jakim zakresie mogą być gromadzone dane oraz dostarczane usługi. Aktualnie obszary, dla których tworzone są przypadki zastosowań – Use Case – skupiają się na energii, finansach, rolnictwie, geoinformacji, zdrowiu, przemyśle 4.0, usługach mobilnych, sektorze publicznym i smart living. Dodatkowo w ramach grup roboczych trwają prace nad standardami usług chmurowych, w szczególności w obszarze usług hybrydowych, które są akceptowane w ramach europejskiego rynku chmury obliczeniowej.
„Cloud Act rzuca cień na nasze głowy. Stosunki geopolityczne między Europą, jej państwami członkowskimi a Stanami Zjednoczonymi są znormalizowane i przyjazne, ale (…) w wersji skrajnej może dojść do przejmowania i wykorzystywania zasobów chmury w Europie, w tym wszystkich znajdujących się w niej danych”. Czy zgodziłby się Pan z powyższymi stwierdzeniami Yanna Lechelle’a, szefa Scaleway?
Powód, dla którego Unia Europejska postanowiła uruchomić prace nad swego rodzaju niezależnością wydaje się oczywisty. Ogromne znaczenie miały wydarzenia, które są związane z bezpieczeństwem danych, sposobem ich gromadzenia i udostępniania, a w szczególności ograniczenia dostępu do danych czy konkretnych aplikacji. W kontekście trwających dyskusji dane są traktowane jako „nowa ropa” dla państw. Mają charakter strategiczny i znaczenie ich w kontekście nowych technologii stale będzie rosło, dlatego trudno się dziwić, że nagle tempa nabrały związane z tym prace oraz zostały do tego celu przeznaczone dodatkowe środki.
Wśród członków PIIT są Microsoft i Google. Czy wsparcie Izby dla projektu GAIA-X nie uderza w ich interesy?
W GAIA-X odnajdujemy „hyperscaler’ów”, czyli dostawców usług chmurowych z USA. Wśród jej członków są zarówno AWS, Microsoft, jak i Google. Tworzenie Huba GAIA-X w Polsce jest oceniane jako szansa dla takich podmiotów do uczestniczenia w procesie tworzenia standardów i opisywania wymagań, gdyż organizacja nie wyklucza ich udziału. Zapewne pojawią się wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, dostosowania się do regulacji w ramach UE czy przyjęcia rozwiązań dających gwarancję suwerenności i zapewnienia kontynuacji usług.
W jaki sposób polski rząd deklaruje PIIT swoje wsparcie?
Oczekujemy aktywnego udziału przedstawicieli administracji publicznej, gdyż w ramach tworzenia standardów nie wyobrażamy sobie braku współpracy z osobami tworzącymi wymagania formalne. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zgłosiła akces do GAIA-X w kwietniu 2021 r. Zrobiła to po rozmowach z KPRM oraz wieloma partnerami – uzyskaliśmy szerokie poparcie izb oraz stowarzyszeń, a do samego uczestnictwa w pracach będziemy zapraszać szerokie grono użytkowników usług chmurowych.
Czy w Wasze prace przy projekcie zamierzacie angażować polskie centra danych i polskich usługodawców?
Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w pracach bieżących Huba GAIA-X w Polsce, tym bardziej, że daje to szansę polskim dostawcom usług na start w projektach unijnych.
Rozmawiał Tomasz Gołębiowski
Podobne wywiady i felietony
Kochajmy nasze Izby
Możemy pozazdrościć korporacjom w USA, które niedawno zostały przez Biały Dom zaproszone do wspólnego sformułowania „dobrowolnych zobowiązań” do zarządzania ryzykiem stwarzanym przez sztuczną inteligencję.
Czas (najwyższy) na 5G
„Cztery lata oczekiwania to jest zdecydowanie za długo. To już najwyższy czas, aby nasz rynek zaczął korzystać z interfejsu 5G” – mówi Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Cloud made in Europe
Yann Lechelle, dyrektor generalny Scaleway, w rozmowie na temat projektu GAIA-X, którego celem jest powstanie europejskiego ekosystemu chmury, co ma umożliwić firmom oraz instytucjom ze Starego Kontynentu zachowanie tak zwanej suwerenności technologicznej.