Cyfrowe Mazowsze
„W ramach projektu e-Zdrowie będziemy rozwijać analitykę klasy business intelligence i uruchomimy centrum teleradiologii. Powstanie też SOC dla placówek medycznych” - mówi Marcin Pawlak, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Marcin Pawlak, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Po jakich łączach odbywa się komunikacja?
Zostały położone łącza światłowodowe, które komunikują partnerów projektu z centrum przetwarzania danych. Powstała w wyniku tego sieć światłowodowa, która jest własnością województwa, a zarządza nią nasz departament. Nie robimy tego własnymi siłami, lecz w formule body leasing. Natomiast w naszym departamencie jest zespół informatyków, którzy zajmują się utrzymaniem data center. Są duże problemy z pozyskaniem do pracy informatyków wysokiej klasy, dlatego w dużej części sięgamy po specjalistów z zewnątrz. Naszą rolą jest głównie koordynacja realizacji projektów i funkcjonowania stworzonych w ich ramach rozwiązań.
W jakim zakresie przy wdrażaniu systemów korzystacie z gotowych, dostępnych na rynku produktów?
Wszystkie rozwiązania informatyczne są dostosowywane do potrzeb projektu. Rzadko kupujemy gotowe rozwiązania, a jeśli tak się zdarza, to i tak następuje potem ich dostosowanie. Nie kupujemy jednak całych, gotowych instalacji, jeśli już to poszczególne produkty, jak na przykład baza danych.
Jakie kolejne projekty będziecie realizować w przyszłości?
W ramach trzeciego etapu e-Zdrowia będziemy rozwijać analitykę klasy business intelligence. Będą też uruchamiane inne usługi, na przykład centrum teleradiologii, które będzie zajmować się opisywaniem wyników badań radiologicznych na potrzeby placówek uczestniczących w projekcie. Prawdopodobnie będziemy używać w tym celu rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Warto podkreślić, że bardzo ważną rolę w tym projekcie będzie miało cyberbezpieczeństwo.
Jakie są planowane działania w tym zakresie?
Będziemy tworzyć centrum typu SOC dla mazowieckiej służby zdrowia, żeby stale monitorować ruch wychodzący i przychodzący do placówek opieki zdrowotnej, które są w szczególny sposób narażone na cyberzagrożenia i ataki. Mamy przy tym zamiar zainstalować rozwiązania klasy EDR/XDR na wszystkich urządzeniach w ośrodkach medycznych. Dane będą spływały do systemu SIEM, gdzie będzie się odbywała ich analiza. Jej wyniki będą przekazywane z kolei do pierwszej linii wsparcia, gdzie będzie podejmowana decyzja, co z danym zdarzeniem należy dalej zrobić.
Czy SOC będziecie obsługiwać własnymi siłami?
Nie, obsługa SOC-u będzie się odbywała w ramach outsourcingu. Chcemy zbudować takie centrum w ciągu najbliższych 2–3 lat.
Kwestie cyberbezpieczeństwa w opiece zdrowotnej zyskają na znaczeniu również za sprawą NIS 2…
NIS 2 stanowi dla nas duże wyzwanie nie tylko w kontekście zapewnienia systemu cyberbezpieczeństwa w placówkach zdrowotnych, ale też na styku naszych kontaktów z rynkiem w ramach łańcucha dostaw. Będziemy musieli nałożyć na naszych dostawców z branży ICT specjalne wymagania. W urzędzie stosujemy ISO 27 001 w zakresie bezpieczeństwa informacji. Takie same standardy będą obowiązywały naszych dostawców.
Czy powstanie centrum teleradiologii będzie oznaczało, że w szpitalach czy przychodniach nie będzie już lekarzy opisujących wyniki badań?
Lekarze nie przestaną pracować, ale będą mieli zapewniony zdalny dostęp do lepszych, wydajniejszych technologii. Badań radiologicznych przybywa, stają się one już dzisiaj w zasadzie standardem, a liczba lekarzy radiologów nie rośnie. Wejdzie więc technologia, która ich wspomoże. Już dzisiaj na przykład w opisie zdjęcia głowy stosowane są rozwiązania bazujące na uczeniu maszynowym. Prawo nie pozwala, żeby interpretacji dokonywała maszyna, musi to zrobić lekarz, ale może się wesprzeć technologią.
Podobne wywiady i felietony
Ochrona granicy informatyką stoi
„Nie ma satysfakcjonujących nas gotowych rozwiązań. A jako że kluczowe dla Straży Granicznej systemy nie mają odpowiednika na rynku, podjęliśmy strategiczną decyzję, że będziemy je robić własnymi siłami” – mówi pułkownik Mariusz Kijowski, dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej.
Pociąg do informatyki
„Za kilka lat w aplikacji PKP Intercity kupimy nie tylko bilet kolejowy z Neapolu do Rzymu, ale choćby z Sanoka do Bilbao – i to w najlepszej możliwej cenie” – mówi Tomasz Gontarz, do kwietnia br. wiceprezes zarządu PKP Intercity.
Pracujemy na sukces artystyczny
„Budujemy macierz dyskową o pojemności 300 TB. Będzie służyła cyfrowej rejestracji naszych wydarzeń muzycznych” - mówi Maciej Tabisz, Administrator Systemów Informatycznych w Narodowym Forum Muzyki (NFM) we Wrocławiu.